Hang Son Doong

7 największych jaskiń na świecie

Jaskinie nie zawsze kojarzą się jednoznacznie pozytywnie. Często utożsamia się je z miejscami ciemnymi i wilgotnymi, które nie sprzyjają podziwianiu ich przez człowieka. A jednak na świecie wiele jest jaskiń bardzo atrakcyjnych pod względem wizualnym, które umożliwiają zwiedzanie swoich podziemnych korytarzy. Oto przegląd siedmiu największych na świecie.

Hang Son Doong

Hang Son Doong to największa jaskinia na świecie. Położona jest ona w Wietnamie, a dokładniej w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Jej całkowita długość wynosi imponujące dziewięć kilometrów. Składa się z wielu połączonych ze sobą komór, z czego największa liczy pięć kilometrów długości. Jej wymiary są na tyle olbrzymie, że w środku zmieściłby się czterdziestopiętrowy budynek. Jaskinia jest bardzo malownicza, za sprawą zestawienia ze sobą różnych żywiołów. Po jej dnie płynie rzeka, która wyżłobiła ściany na tyle, że umożliwiła wdarcie się do środka dżungli. To wszystko tworzy wspaniałe dla oka krajobrazy. Jaskinia znana jest ludzkości od niedawna, bo zaledwie od roku 1991. W dodatku musiała czekać kilka lat na profesjonalną eksplorację przez naukowców. Jest częściowo udostępniana turystom, ale do jej wnętrza nie odbywają się regularne wycieczki, a jedynie niewielkie wyprawy, które trwają kilka dni i są dość kosztowne.

Hang Son Doong
Jaskinia Hang Son Doong, foto: Flickr by Nguyen Tan Tin

Jaskinie Szkocjańskie

Zespół grot o rodowodzie krasowym, zwany Jaskiniami Szkocjańskimi, położony jest zdecydowanie bliżej Polski, bo na Słowenii. Cały ich obszar nie został dotychczas spenetrowany, a potwierdzona długość wynosi sześć kilometrów. Charakterystyczne są bogate, naturalne rzeźby wnętrza, stworzone za sprawą przepływającej po tym obszarze rzeki. W środku wytyczono szlak turystyczny o długości trzech kilometrów. Przejście całości zajmuje około półtorej godziny, ale należy się do niego przygotować. Wewnątrz jest zimno i wilgotno. Wejścia do jaskini szukać należy w okolicy miejscowości Matavun.

Jaskinia Mamucia

Jaskinia Mamucia leży w Stanach Zjednoczonych Ameryki, dokładnie w stanie Kentucky. Jest ona bardzo licznie odwiedzana przez turystów. Imponuje długością sięgającą 456 kilometrów! Należy wspomnieć, że na tę liczbę składają się wszystkie korytarze, a także studnie i kominy. Do użytku turystów przeznaczono 19 kilometrów tras. Ciekawostką jest podziemny ekosystem, z interesującymi elementami jaskiniowej fauny i flory (200 gatunków zwierząt). Żyją tam między innymi rzadkie odmiany nietoperzy.

Jewel Cave

Jewel Cave to druga pod względem długości jaskinia na świecie. Ona także leży w Stanach Zjednoczonych, ale tym razem w stanie Południowa Dakota. Ciekawostkę stanowi fakt, że posiada ona tylko jedno wejście. Zbadana trasa jaskini ma 230 kilometrów długości i jest ona objęta jurysdykcją Parku Narodowego. Naukowcy jednak szacują, że może ona być znacznie większa. Co ciekawe ta jaskinia w zasadzie nie jest podziemna, ponieważ w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 1648 metrów nad poziom morza. Ściąga do siebie wiele turystycznych wycieczek, dlatego zalecane jest wcześniejsze kupno biletu.

Jewel Cave
Jewel Cave, foto: Flickr by Margaret River

Jaskinia Optymistyczna

Kolejnym europejskim akcentem w tym zestawieniu, jest Jaskinia Optymistyczna, położona na ukraińskiej Wyżynie Podolskiej. Jest to twór wydrążony w gipsach. Zbadana długość wynosi 220 kilometrów, ale naukowcy szacują, że ponieważ sieć jej korytarzy jest bardzo rozbudowana, a w bliskim sąsiedztwie znajduje się Jaskinia Jeziorna, prawdopodobnie z nią połączona, to łączna długość kompleksu wynosi 2000 kilometrów.

Jaskinia Krubera

Najgłębsza jaskinia na świecie, Jaskinia Krubera, zwana także Wronią, leży w Gruzji, a dokładniej w Abchazji. Liczy sobie 2191 metrów głębokości. To jedyna znana obecnie naturalna jaskinia, której głębokość jest większa niż dwa kilometry. Pierwszymi osobami, jakie zeszły na głębokość powyżej dwóch kilometrów, byli Polacy. Próby dokładniejszego zbadania jaskini są cały czas podejmowane przez speleologów.

Lamprechtsofen
Jaskinia Lamprechtsofen, foto: Wikipedia Commons

Lamprechtsofen

Położona w Austrii, w rejonie Alp Salzburskich Lamprechtsofen znajduje się w czołówce najgłębszych jaskiń. Jej głębokość wynosi „zaledwie” 1632 metry. Jest ona rekordowa pod względem różnicy wysokości pomiędzy najwyższym, a najniższym otworem jaskini, czyli tak zwanym trawersem jaskiniowym. W jej eksploatacji szczególnie wyspecjalizowali się Polacy. Obecnie otwarta dla turystów ma do zaoferowania ponad 600 m tras.

Wielkość jaskini mierzy się różnorodnie. Rekordowa może być jej głębokość, długość wszelkich korytarzy, kominów i studni, a także rozmiar pojedynczej komory. Obojętnie jakimi kryteriami mielibyśmy się posługiwać jedno jest pewne, wymienione jaskinie warto zobaczyć. I to nie tylko w przypadku szczególnych zainteresowań speleologią.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!