lodowisko w amsterdamie

6 największych lodowisk w Europie

Planujecie weekendowy wypad w okolice Wiednia lub Balatonu? To świetnie, bo właśnie tam znajdują się dwa z największych lodowisk europejskich. Takie aktywne spędzanie czasu wolnego, to nie tylko masa doskonałej zabawy, ale również sposób na skutecznie przegonienie zimowej chandry. Gdzie jeszcze znajdują się największe lodowiska europejskie?

Moskwa – Plac Czerwony

To niewiarygodne, ale władze stolicy Rosji postanowiły uatrakcyjnić miejscowym oraz turystom zimowe wieczory oraz popołudnia. Na obszarze 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powstało największe w Europie lodowisko. Postarano się przy tym, aby można było z niego korzystać również w czasie, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury.

Wokół lodowiska znajduje się też ciekawa atrakcja turystyczna czyli jedyne w swoim rodzaju baśniowe miasteczko. Mnóstwo tam bohaterów rosyjskich baśni. Towarzyszą oni przybyszom podczas zabawy na lodzie, prowadzą ich do wypożyczalni sprzętu oraz zapraszają do ulokowanych na jego obszarze, klimatycznych kawiarenek.

Tym, co wyróżnia ten obiekt jest fakt, że tafla lodowiska znajduje się ponad powierzchnią kostki brukowej. To celowy zabieg, dzięki któremu materiał kryjący powierzchnię lodowiska, nie zostanie zniszczony.

Węgry – Balaton

To nie tylko największe, ale również najpiękniejsze naturalne lodowisko. Powstaje ono przy niezbyt niskich temperaturach, gdyż wody Balatonu są dość płytkie. Wtedy też cała jego powierzchnia zamienia się w idealnie gładką taflę. Można po niej jeździć na łyżwach, a także spacerować. Zimą na tym jednym z największych naturalnych lodowisk europejskich, organizowane są też wyścigi bojerów.

Lodowisko nad Balatonem na Węgrzech
Zabawa na lodowisku, foto: pixabay.com

Zmęczeni jazdą możemy też zrelaksować się korzystając z kąpieli w basenach termalnych lub spędzając czas w lokalach gastronomicznych.

Wiedeń – Wiener Eistraum

Wiedeńskie lodowisko to nie tylko największa tafla w Europie. Uwagę zwraca również jego malowniczość. Powierzchnia lodowiska wynosi 7000 m2 i jest podzielona na kilka poszczególnych stref. 450 m2 przypada na strefę dla adeptów jazdy na łyżwach oraz dzieci. Przez 750 m ciągnie się ścieżka lodowa. Na obszarze lodowiska znajduje się aż 6 torów do gry w curling. Zatem o nudzie nikt tam nie pomyśli nawet przez chwilę.

Lodowisko wiedeńskie przyciąga też bajkową scenerią, a płynąca z głośników nastrojowa muzyka, tylko podkreśla malowniczość tego miejsca. Lodowisko czynne jest od stycznia do marca.

Polska – Stadion Narodowy

Na liście największych lodowisk europejskich znalazło się również otwarte dość niedawno lodowisko w Polsce, a ściślej mówiąc w Warszawie. Jest to jednocześnie największa tafla lodowa w naszym kraju (!). Zimą na powierzchni 2200 m2 zostaje wylany lód o grubości 7 cm. Jest on odpowiednio schładzany glikolem, by nie zaszkodziła mu dodatnia temperatura.

Organizatorzy przewidzieli też wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład „Disco Lodowisko” – gdzie ślizgamy się w rytmie disco czy „Poranki dla maluchów” – przeznaczone dla dzieci do 12 roku życia. Program imprez tematycznych – zdaniem organizatorów – ma przyciągać zainteresowanie turystów.

Holandia – Kanały Amsterdamu

To również bardzo spektakularny widok, tym bardziej, że pojawia się on niezwykle rzadko. Tylko wtedy, gdy panują naprawdę siarczyste mrozy. Aby jednak zimą sprawić mieszkańcom Holandii czy przybywającym tam turystom, nieco więcej radości, na wybranych kanałach zostaje wstrzymany ruch wodny.

Lodowisko w Amsterdamie w Holandii
Lodowisko na jednym z amsterdamskich kanałów, foto: pixabay.com

Lodowisko w Amsterdamie

Tafla lodowiska sprzyja bardzo różnym stylom jazdy i daje nieskończenie wiele możliwości. Można się tam ślizgać zarówno na łyżwach, jak i na butach. Wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb.

Francja Grand-Palais

To największe lodowisko w Paryżu tuż przy Polach Elizejskich przyciąga nie tylko amatorów ślizgania, ale również … miłośników mody i dobrego gustu. Na lodowisku pojawiają się więc osoby w stylowych modnych płaszczach z futrzanymi kołnierzami czy też w krótkich kożuszkach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!