Stone House

5 nietypowych obiektów w Europie. Dlaczego zadziwiają?

W Europie co jakiś czas powstają budynki o konstrukcji tak nowatorskiej, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Zadziwiają swoim rozmachem, zaskakują dziwacznym kształtem, zdumiewają finezją architektoniczną. Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć?

Oto nasza subiektywna lista 5 najbardziej nietypowych obiektów w Europie.

Atomium w Brukseli

O miano najbardziej oryginalnej europejskiej budowli z całą pewnością może ubiegać się Atomium, położone na przedmieściach Brukseli. Co to takiego? To stalowo-aluminiowa konstrukcja, licząca ponad 100 metrów wysokości i ważącą 2,5 tony. Stanowi odwzorowanie elementarnej cząstki żelaza, tyle że powiększonej 165 miliardów razy. Wyróżnia się niestandardowym kształtem – składa się bowiem z 9 kul, mających przypominać 9 atomów żelaza, a poszczególne z nich są połączone ze sobą rurami, w których poprowadzono ruchome schody. W atomowych kulach można oglądać różnego typu ekspozycje sezonowe lub stałe, a najwyższa z kul pełni funkcję przeszkolonego tarasu widokowego. Z tego miejsca rozciąga się panorama całej Brukseli.

Atomium Bruksela
Atomium w Brukseli, foto:123.rf

Warto dodać, że nowatorska konstrukcja została zaprojektowana tylko na potrzeby Wystawy Światowej EXPO w 1958 roku, a po jej zakończeniu miała być rozebrana. Na szczęście do tego nie doszło, a obecnie Atomium jest jednym z symboli Brukseli, co roku odwiedzanym przez kilkaset tysięcy turystów.

Casa Milà w Barcelonie

Miłośników finezji i lekkości architektonicznej zapraszamy do Barcelony, miasta Antoniego Gaudiego. Wszystkie zaprojektowane przez niego budynki są nietuzinkowe, a najoryginalniejszym z nich jest Casa Milà .

Kamienica powstała na początku XX wieku, na zamówienie lokalnego przedsiębiorcy. Celem przyświecającym Gaudiemu było stworzenie obiektu, który wyróżniałby się na tle nudnej, miejskiej zabudowy. Trzeba przyznać, że wielkiemu architektowi udało się zrealizować to zamierzenie! Zaprojektował budynek o nieregularnym, dziwacznym kształcie, przypominającym falujące morze.

Casa Batllo Madryt
Casa Milà w Barcelonie, foto; fotolia.com

Elewację ozdobił balkonami z balustradami z kutego żelaza, które przywodzącą na myśl dziko pnącą się roślinność. Co więcej, budowlę polecił wznieść na innowacyjnej konstrukcji słupowo-belkowej, dzięki czemu sprawia ona wrażenie wyjątkowo lekkiej i elastycznej. Krótko rzecz ujmując, jest to architektoniczne cudeńko, jakie obowiązkowo powinno znaleźć się na mapie każdej wycieczki po stolicy Katalonii!

Waldspirale w Darmstadt

W zestawieniu nietypowych europejskich obiektów nie mogło zabraknąć Waldspirale z Darmstadtunajoryginalniejszego budynku mieszkalnego w Niemczech, a może i na całym Starym Kontynencie.

Jeśli popatrzeć na funkcje, jakie pełni Waldspirale, trzeba przyznać, że jest to zwyczajny blok, w którego skład wchodzi ponad 100 mieszkań, kilka punktów usługowych oaz podziemny parking. O jego wyjątkowości decyduje niesamowicie finezyjna architektura, będąca dziełem wiedeńskiego architekta Friedensreicha Hundertwassera.

Waldspirale w Niemczech
Waldspirale w Darmstadt, foto:123.rf

Cały budynek został wzniesiony na planie litery U, a wyglądem przypomina wznoszącą się rampę. Z opływowymi kształtami budynku doskonale współgra elewacja utrzymana w radosnej, jaskrawej kolorystyce. Tworzy ją szereg podłużnych pasów, z który każdy jest pokryty płytkami ceramicznymi o innej barwie. Na tym nie koniec udziwnień – każde z ponad 1000 okien budynku jest innego kształtu i rozmiaru, a całość wieńczą złote kuliste wieżyczki zamontowane na najwyższych piętrach Waldspirale.

Stone House w Guimares

Skoro już mowa o nietypowych obiektach mieszkalnych, koniecznie należy wspomnieć o Stone House, zlokalizowanym niedaleko miejscowości Guimares w Portugalii. Jego podstawę konstrukcyjną stanowią cztery wielkie głazy, które połączono ze sobą cementem. W ten sposób powstało mieszkanie, dość niestandardowe trzeba przyznać.

Na pomysł wzniesienia tak oryginalnego lokum wpadła portugalska rodzina Casa do Penedo. Budowę ukończono w 1974 roku, a właściciele od razu wprowadzili się do swojej kamiennej posiadłości. Ich dom prezentował się surowo tylko z zewnątrz, natomiast w środku zamontowano liczne udogodnienia, w tym kominek i basen wydrążony w skale.

Stone House
Stone House w Guimares, foto: 123.rf

Z upływem lat informacja o istnieniu domu wyglądającego jak z epoki kamienia łupanego rozeszła się po Europie, a do Guimares przyjeżdżały coraz większe rzesze turystów, aby zobaczyć niecodzienną konstrukcję na własne oczy. Było to przyczyną, dla której rodzina Casa do Penedo postanowiła opuścić swoją posiadłość. Obecnie w jej wnętrzach mieści się muzeum.

House Attack w Wiedniu

Kolejnym obiektem, wzbudzającym powszechne zdumienie, jest House Attack z Wiednia. To niewielki drewniany domek, który nie wyróżniałby się niczym na tle innych, gdyby nie to, że jest obrócony do góry nogami i zawieszony na krawędzi innego budynku, siedziby Muzeum Sztuki Współczesnej.

House Attack w Wiedniu
House Attack w Wiedniu, foto: Flickr, by: Quick, like a mule, CC 2.0

Pomysłodawcą niekonwencjonalnej konstrukcji jest Erwin Wurm, austriacki artysta, który chciał uwodnić opinii publicznej, że we współczesnych czasach wszystko może stać się dziełem sztuki. House Attack jest nie tylko jednym z najbardziej nietypowych obiektów w Europie, lecz także awangardową rzeźbą.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!