Podwodne Muzeum

3 najciekawsze podwodne muzea na świecie

Podwodny świat skrywa wiele tajemnic, a najprostszym sposobem na to, żeby je odkryć, jest zanurzenie się pod wodę w stroju płetwonurka. Jak się okazuje, pod powierzchnią mórz i oceanów możemy podziwiać nie tylko przepiękne rafy kolorowe i niespotykane formacje skalne, lecz także dzieła stworzone ręką człowieka.

Wyjątkowo ciekawe eksponaty spoczywają na morskich dniach podwodnych muzeów. Zapraszamy na wycieczkę po najciekawszych tego typu obiektach na świecie!

Muzeum Podwodne MUSA w Cancúnie

Najsłynniejsze i największe podwodne muzeum świata jest zlokalizowane na dnie Morza Karaibskiego, u wybrzeży meksykańskiego miasta Cancún. Jego początki sięgają 2009 roku i nierozerwalnie wiążą się z osobą Jasona deCairesa Taylora. Rzeźbiarz, pochodzący z Wielkiej Brytanii, stworzył eksponaty przedstawiające ludzkie postacie naturalnej wielkości, a następnie polecił umieścić je na dnie morskim. Oryginalny pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem opinii publicznej, a kolejne rzeźby artysty szybko znalazły swoje miejsce na głębokości 9 metrów pod wodą. Obecnie spoczywa tam blisko 500 nietypowych figur, a wszystkie z nich to ludzkie sylwetki wykonane w skali 1:1. Niezwykłe eksponaty zajmują powierzchnię 420 m2 i należą do Muzeum Podwodnego MUSA.

Podwodne Muzeum
Figury odwzorowują lokalnych mieszkańców, foto: facebook.com/Jason-deCaires-Taylor

Celem twórców tego obiektu było zainteresowanie jak najszerszego grona odbiorców problemem ochrony raf koralowych. Z tego względu wszystkie rzeźby zostały wykonane z materiałów, które szybko obrastają glonami, koralowcami i innymi morskimi żyjątkami. Efekt jest taki, że eksponaty, które znajdują się pod wodą dopiero od kliku miesięcy lub kilku lat, wyglądają, jakby spoczywały na dnie morskim od wieków.

Turyści, którzy chcą zobaczyć jedyną w swoim rodzaju podwodną wystawę, mogą tu zanurkować w towarzystwie lokalnego przewodnika lub zdecydować się na rejs łodzią ze szklanym dnem. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób zwiedzenia dostarczy niesamowitych wrażeń.

Muzeum Atlantyku na Lanzarote

Europejskim odpowiednikiem Muzeum Podwodnego MUSA w Cancúnie ma być Muzeum Atlantyku na Lanzarote. Otwarcie niezwykłego obiektu jest zaplanowane na 2017 rok.

Wystawa ukazuje codzienne życie tubylców, foto: facebook.com/Jason-deCaires-Taylor

Jason deCaires Taylor

Autorem rzeźb, które znajdą się pod wodą, jest Jason deCaires Taylor, twórca dzieł, które spoczęły już na dnie morskim w meksykańskim muzeum. Tym razem figury mają przedstawiać mieszkańców Lanzarote wykonujących swoje obowiązki lub odpoczywających po pracy. Cała wystawa pokaże jak wygląda codzienne życie na Wyspach Kanaryjskich. Podobnie jak w przypadku Muzeum Podwodnego MUSA, tak i tu wszystkie rzeźby wykonano z materiałów niezanieczyszczających wody, na których łatwo osadzają się drobne stworzenie morskie.

Turystom pozostaje tylko czekać na otwarcie pierwszego podwodnego muzeum w Europie i możliwość zanurkowania pośród jego niecodziennych eksponatów

Podwodne miasto-muzeum Jeziora Qiandao

Chińskie Jezioro Qiandao nie jest dziełem natury, lecz tworem człowieka. Zbiornik ten powstał w 1959 roku w wyniku zalania pobliskiej doliny po zakończeniu prac związanych z budową elektrowni wodnej i tamy na rzece Xin’an. W rezultacie pod wodą znalazło się kilkadziesiąt miast i kilkaset wsi, a ich mieszkańcy zostali obowiązkowo przesiedleni. Zostały zalane też dwa starożytne miasta, He Cheng i Shi Cheng. Chińscy urzędnicy przypomnieli sobie o nich dopiero w 2011 roku, kiedy zorganizowali nurkową ekspedycję celem ich odnalezienia.

Muzeum pod wodą
Dzieła artysty robią ogromne wrażenie, foto: facebook.com/Jason-deCaires-Taylor

Jak się okazało, zatopione miasta przetrwały w niemal nienaruszonym stanie. Obecnie mogą podziwiać je także turyści, a jedynym sposobem zwiedzania podwodnego miasta-muzeum jest zanurzenie się pod wodę ze sprzętem do nurkowania. Emocji towarzyszących nietypowej podwodnej wycieczce i nurkowaniu pośród starożytnych budowli nie da się porównać z niczym innym, jest to przeżycie jedyne w swoim rodzaju!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!