Zagrzeb kościół św. Marka

Zagrzeb – pomijana stolica

Stolice państw stanowią zazwyczaj obowiązkowe punkty w planach zwiedzających je turystów. W przypadku Chorwacji jest nieco inaczej – ludzie zmierzający na wybrzeże Adriatyku, najczęściej nie zatrzymują się w Zagrzebiu. Dlatego też, pomimo sporej już popularności Chorwacji, jej stolica pozostaje zwiedzającym kraj nieznana. Zagrzeb zamieszkuje ok. 800 tysięcy ludzi. Nie jest więc przytłaczającą swoją wielkością metropolią i stanowi dobre miejsce, by wypocząć, najczęściej przed podróżą ku morzu lub po niej.

 

Najstarsza część miasta Gornij Grad (Górne Miasto) powstała z połączenia dwóch średniowiecznych miast: Gradca i Kaptolu. Drugie z nich jest starsze, pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XI wieku, kiedy powstało tam biskupstwo. Gradec, choć młodszy, szybciej rósł i rozwijał się, stanowiąc dziś większą część Górnego Miasta. Połączone zostały w XIX wieku, po trzęsieniu ziemi, które zostawiło po sobie spore szkody.

Zwiedzanie Zagrzebia najlepiej zacząć od głównego placu Górnego Miasta, czyli placu św. Marka, dawnego obszaru handlowego. W jego centrum znajduje się kościół nazwany tym samym imieniem. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, dzięki dachowi, na którym widnieją herby Zagrzebia oraz Chorwacji. Sam kościół powstał już w XIII wieku, jednak większość zachowanych w nich elementów przypada na późniejsze okresy. W jego najbliższym otoczeniu możemy znaleźć inne ważne zabytki takie jak parlament oraz dawny pałac bana, w którym dziś urzęduje prezydent. Kierując się nieco na południe dotrzemy do Placu Jezuckiego, przy którym znajduje się piękny barokowy kościół św. Katarzyny. Nieopodal znajduje się także Kamienna Brama – pozostałość po średniowiecznych murach i jedyna z zachowanych czterech bram.

Katedra Kaptol

Kaptol

Na Zachód od Grdaca znajduje się Kaptol – dzielnica powstała wielki wokół katedry i do dziś jest miejscem, w którym znajduje się wiele kościelnych instytucji. Teren ten początkowo pozbawiony był murów obronnych, przez co uległ zniszczeniom podczas mongolskiego najazdu. Z samą katedrą czas także nie obchodził się łaskawie.

Początkowo zburzona, odbudowana, została dotknięta przez pożar, ucierpiała także, jak wiele zagrzebskich zabytków w trzęsieniu ziemi w 1880 roku. Swój obecny kształt zawdzięcza Hermanowi Bollemu, dzięki któremu zyskała neogotyckie wieże.

Donij Grad – Współczesne serce miasta

Na południe od najstarszej części stolicy znajduje się Donij Grad – nowoczesne centrum, powstałe z terenów rolniczych po wspomnianym już trzęsieniu ziemi. Od starszej części miasta oddziela je Dolac, największy targ Zagrzebia, na którym można kupić lokalne warzywa, owoce, ryby czy pieczywo. Najważniejszym punktem Dolnego Miasta jest Plac Jelačića, dziś gwarny i tętniący życiem, przez lata jednak zaniedbywany i zrewitalizowany dopiero w latach 80. XX wieku. Pośrodku placu stoi pomnik Josipa Jelačića, a wokoło znajdują się głownie secesyjne i modernistyczne kamienice. Na zachód od placu rozpoczyna się główna ulica handlowa Zagrzebia, Ilica – na wschód zaś Stara Vlaska, ulica przy której pod koniec XVIII wieku mieściła się drukarnia, na znak protestu przeciwko narzucony językom, wydająca książki w języku chorwackim.

Donij Grad jest na południu otoczony przez Zieloną Podkowę, czyli zespół otwartych parków miejskich, w których znajdują się zabytkowe budowle powstałe po trzęsieniu ziemi. Swoją siedzibę ma tutaj m.in. Chorwacki Teatr Narodowy oraz liczne muzea. Na wschodzie znajduje się także ogród botaniczny w stylu angielskim.

Chorwacki Teatr Narodowy

Zagrzeb posiada wiele wspaniałych muzeów i galerii, takich jak Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Miasta Zagrzebia – posiadające eksponaty od czasów prehistorycznych; Muzeum Sztuki Naiwnej – w którym znajdują się głównie dzieła malarzy szkoły chorwackiej z lat 30. XX wieku; Muzeum Etnograficzne; niezwykle bogate Muzeum Archeologiczne – można w nim zobaczyć brązową głowę kobiety z Salony, inskrypcję z IX wieku, biżuterię oraz naczynia. Ciekawe jest także XIX-wieczne Muzeum Sztuk i Rzemiosł, posiadające w swoich zbiorach 160 tysięcy eksponatów, m. in. meble, zegary, tkaniny i naczynia sakralne.

Zboczyć ze ścieżki turystycznej

Warto także zobaczyć to, co oferuje Zagrzeb poza ścisłym, turystycznym centrum: Muzeum Sztuki Współczesnej, prezentujące dzieła artystów chorwackich i zagranicznych; cmentarz Mirogoj – podzielony na cztery wyznaniowe części, gdzie pochowano wielu wybitnych Chorwatów. Znajduje się na nim wiele ciekawych rzeźb. Poza historyczną częścią miasta leży także piękny park, Maksimir, w którym znajduje się zagrzebskie ZOO. Pierwotne miał zostać urządzony w stylu francuskim, ostatecznie jednak przypomina bardziej parki angielskie.

Zagrzeb posiada dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Planując zwiedzanie warto z niej korzystać, ponieważ poruszanie się po mieście samochodem nie jest łatwe. Najstarszą część najlepiej zwiedzić na nogach, spacerując historycznymi ulicami, chłonąc atmosferę i szukając ciekawych zakątków, nie opisanych w przewodnikach turystycznych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!