Zadar pochwała słońca

Zadar na urlop. Tych 7 atrakcji nie możesz przegapić!

Zadar uchodzi za najpiękniejsze miasto północnej Dalmacji. Uwodzi malowniczym usytuowaniem nad brzegiem Morza Adriatyckiego, a przy okazji zaskakuje ogromną ilością zabytków pochodzących z różnych epok historycznych: starożytności, średniowiecza, renesansu. 

Których atrakcji nie możesz pominąć przy okazji urlopu w Zadarze? Wybraliśmy 7, naszym zdaniem, najciekawszych.

Sprawdź także: Zadar. Sprawdź, co warto tam zobaczyć w ciągu jednego dnia

Rzymskie forum

Jedynym w swoim rodzaju miejscem jest starówka w Zadarze, w której sąsiadują ze sobą starożytne budowle, średniowieczne kościoły i urocze kamienice odnowione dopiero w latach 90. XX wieku. Ogromne wrażenie robią zwłaszcza najstarsze zabudowania. Pod fundamentami jednej z świątyń znajdują się imponujące pozostałości po rzymskim forum, powstałym w I wieku p.n.e. i będącym wówczas największym forum we wschodniej części Adriatyku.

Zadar Chorwacja
Narodni trg w Zadarze, foto: Wikipedia Commons by Böhringer Friedrich

W pobliżu są też zlokalizowane ruiny wielu innych rzymskich budowli, a jest ich na tyle dużo i stan ich zachowania jest na tyle dobry, że o Zadarze mówi się jako o „małym chorwackim Rzymie”. Czy nazwa ta jest uzasadniona? Najlepiej sprawdzić to osobiście, odwiedzając dalmatyńskie miasto.

Katedra św. Anastazji

W sąsiedztwie Kościoła św. Donata mieści się Katedra św. Anastazji – ogromny, trójnawowy obiekt sakralny zbudowany w wiekach XIII i XIV, choć jego najstarsza część powstała jeszcze w IX wieku. Świątynia reprezentuje styl romański, a jej kunsztownie zdobiona fasada jest jednym z najpiękniejszych dzieł architektury romańskiej w całej Dalmacji.

Równie niesamowite wrażenie robią wnętrza kościelne, a zwłaszcza ażurowa obudowa ołtarza głównego, kwiatowe stelle w stylu gotyckim zdobiące prezbiterium oraz potężne kolumny i filary oddzielające poszczególne nawy.

Kościół św. Donata

Wśród zabudowań mieszczących się na zadarskiej starówce na wyróżnienie zasługuje Kościół św. Donata – przedromańska świątynia wzniesiona jeszcze w IX wieku i będącą najstarszym obiektem sakralnym Chorwacji, pochodzącym z tego okresu. Jej znakiem rozpoznawczym jest nietypowy, cylindryczny kształt z trzema ozdobnymi apsydami umieszczonymi od strony wschodniej.

W sezonie wakacyjnym w kościele św. Donata są organizowane wieczory z muzyką klasyczną. Jej dźwięki bardzo dobrze rozchodzą się w ogromnych wnętrzach kościelnych, liczących 27 metrów wysokości i 22 metry szerokości, a przy tym nadają temu miejscu wyjątkowego dostojeństwa.

Kościół św. Donata
Kościół św. Donata, foto: pixabay.com

Kościół św. Symeona

Trzecim obiektem sakralnym, do którego trzeba zajrzeć przy okazji wizyty w Zadarze, jest Kościół św. Symeona, zbudowany w XII wieku, następnie przebudowany w stylu gotyckim, w XVII wieku. Jego ozdobna fasada i imponująca wieża przykuwają wzrok wszystkich przechodniów.

Warto też wejść do środka świątyni, w której jest przechowywany misternie rzeźbiony sarkofag św. Symeona z relikwiami świętego.

Kalelarga

Spacer po Kalelardze, czyli głównym deptaku Zadaru, to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po mieście. Wzdłuż reprezentacyjnej ulicy ciągną się rzędy eleganckich kamienic, ozdobionych kolumnami i arkadami. Część z nich wygląda, jakby została zbudowana co najmniej kilka wieków wstecz, tymczasem większość powstała dopiero kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu.

Kalelarga jest obecnie centrum towarzyskim Zadaru, dlatego warto wpaść tu na dłużej, wygodnie rozsiąść się w którejś z urokliwych kawiarenek i popatrzeć, jak toczy się życie codziennie mieszkańców. Najgłośniej i najciekawiej jest tu, oczywiście, wieczorami.

Kalelarga
Kalelarga z lotu ptaka, foto: Wikipedia Commons by Joadl

Morskie Organy

Jedną z największych atrakcji Zadaru są Morskie Organy. Co to takiego? Na pierwszy rzut oka to zdobiące nadmorską promenadę, kamienne schody, zalewane przez wzburzone fale. Okazuje się, że pod nimi jest ukryty nowatorski instrument muzyczny! Składa się on z kilkudziesięciu polietylenowych rur, wyposażonych w specjalne gwizdki, które – jeśli dostanie się do nich woda – wydobywają z siebie niezwykle dźwięki w aż 7 akordach i 5 tonacjach. Odwiedzając to miejsce, mamy jedyną w swoim rodzaju okazję, aby wysłuchać koncertu granego przez fale Morza Adriatyckiego.

Morske Orgulje najbardziej magicznie brzmią wieczorami, przy zachodzącym słońcu, kiedy wrażenia słuchowe i wzrokowe łączą się w jedno, niepowtarzalne doznanie.

Zadar pochwała słońca
Instalacja Pochwała Słońca w Zadarze, foto: Flickr by mattharvey1

Pochwała Słońca

Drugą z innowacyjnych atrakcji Zadaru, której nie możemy pominąć przy zwiedzaniu miasta, jest instalacja świetlna „Pochwała Słońca”, czyli szklany krąg składający się z kilkuset, kilkuwarstwowych płyt solarnych oraz innych elementów stanowiących odzwierciedlenie planet Układu Słonecznego i ich orbity. Wieczorami nietypowa konstrukcja emituje światło mieniące się wieloma barwami – wygląda to naprawdę spektakularnie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!