Trogir jest portowym miastem położonym w środkowej Dalmacji. Słynie z przepięknej starówki, którą wielu uważa za mogącą konkurować z tą ze Splitu. Miasto swoją urodę ujawnia zarówno za dnia, jak i w nocy, kiedy malowniczo oświetlone nabrzeże zaprasza do zakosztowania odpoczynku od upałów.
Przyrodniczy raj na wyciągnięcie ręki
Do Trogiru bardzo łatwo się dostać. W bliskiej odległości od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Droga lądowa również nie nastręcza problemów, miasto położone jest przy szlaku adriatyckim, kursuje do niego również wiele autobusów, czy to z pobliskiego Splitu, czy też dalszych miejscowości. Przy wjeździe do miasta znajduje się spory parking, na którym pozostawić można samochód. Własne nogi są wygodnym sposobem na zwiedzanie tego nadmorskiego kurortu.
Urokliwe okolice Trogiru
Trogir jest stolicą riwiery, w skład której wchodzi kilka sąsiednich miasteczek: Marina, Seget Donji, Seget Vranjica, Viniscze i wyspa Cziovo. Region ten słynie z pięknych plaż, zarówno żwirowych, jak i piaszczystych. Wielbiciele przyrody będą zachwyceni, okolica pokryta jest bowiem bujną roślinnością typową dla krajobrazu śródziemnomorskiego. Spotkamy tutaj drzewa oliwne oraz winne grona.
Wybrzeże jest bardzo zróżnicowane, pełne maleńkich wysepek i zatoczek, co czyni tę okolicę przyjazną żeglarzom. Zachwyca czystość i przejrzystość wody, która wynika z silnych prądów morskich występujących w tamtych okolicach. Bogactwem cieszy życie podwodne, przez co jest to wymarzone miejsce do uprawiania nurkowania.
Burzliwe dzieje
Samo miasto jest miejscem naznaczonym wielowiekową historią. Oficjalnie dokumenty datują powstanie osady na III w. p.n.e., ale niewykluczone, że jest ona jeszcze starsza. Założyli ją Grecy w ramach Cesarstwa Rzymskiego. W późniejszych latach Trogir przechodził kolejno przez ręce bizantyjskie, węgierskie, weneckie oraz austriackie. Wszystkie te kultury odcisnęły piętno na architekturze. Jednakże to duch słowiańskich Chorwatów ukształtował specyficzny klimat portowego miasta.
Cała trogirska starówka jest warta uwagi, jednak przewodniki jako najważniejsze zabytki miasta wymieniają: Bramę Lądową, przebudowaną w XVI wieku, na której znajduje się figura błogosławionego Jana z Trogiru, patrona miasta; Pałac Ćipiko – renesansowy, zbudowany przez najzamożniejszą trogirską familię Ćipiko, zdobione figurami aniołów i rodowym herbem; Katedra św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się już w XII wieku, ze słynnym portalem Radowana i dzwonnicą z XIV wieku; Pałac Stafileo z gotyckimi oknami wykończonymi motywami roślinnymi z kamienia.
W 1997 roku miasto objęto ochroną w ramach Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Atrakcją jest most zwodzony łączący stały ląd z wyspą Cziovo. Zabytki w mieście zbudowane są z jasnego kamienia, co dodaje wrażenia lekkości i elegancji zarazem.
Miasto przepięknie prezentuje się za dnia, kiedy podziwiać można szczegółowe elementy zdobień budynków, czy wypoczywać na miejskiej plaży. Nie mniej uroku ma również w nocy. Wtedy można zakosztować klimatu portowego miasteczka. Nastrojowość spacerowania wąskimi uliczkami miasta nie ma sobie równych. Trogir jest wymarzonym miejscem do takiej formy zwiedzania.
Riwiera
Riwiera okolic Trogiru oferuje klimat dawnych, dalmatyńskich wiosek. Nad samym brzegiem morza adriatyckiego znajduje się wiele gospod, w których spróbować można świeżych ryb, niedawno złowionych przez miejscowych rybaków. Ten rejon Chorwacji można polecić rodzinom podróżującym z dziećmi. Jest tu spokojnie i cicho, a jednocześnie wygodnie. Warto skorzystać z wielu wodnych atrakcji, takich jak surfing, nurkowanie, czy pływanie łódką. Wiele dawnych, kamiennych domostw jest obecnie porzuconych. Ich właściciele wybudowali nowe, wygodne na powstających osiedlach. Stare domy są wykorzystywane w celach turystycznych.
Turystyka w Trogirze
Trogir i okolice oferują standardową bazę turystyczną. Do wyboru są hotele, apartamenty i pola kempingowe. Oczywiście nie brakuje również restauracji i sklepików nastawionych na zwiedzających, ale mieszkańcy tego rejonu Chorwacji nie czerpią jeszcze z turystyki pełnymi garściami, dlatego spory jest wybór mniej komercyjnych miejsc. Znaleźć można kwatery, których gospodarze trudnią się uprawą naturalnych produktów i tym bardziej wzbogacić swój pobyt.
Imprezą wartą polecenia jest Trogirskie Kulturalne Lato. Obejmuje ona wiele wydarzeń ze świata teatru, muzyki, a także festyny rybackie, podczas których istnieje możliwość spróbowania lokalnych smakołyków oraz wina. Program jest bardzo bogaty, każdy może znaleźć w nim coś dla siebie, a przy okazji zaznajomić się z lokalną kulturą.
Trogir i jego okolice ożywają w sezonie letnim. W pozostałym okresie jest tu niezwykle spokojnie, nawet nieco sennie, gdyż liczba stałych mieszkańców nie jest wysoka (w Trogirze mieszka około 13 000 osób). Szkoda, ponieważ te okolice prezentują się wspaniale o każdej porze roku, a już na pewno zarówno przy wschodzie, jak i zachodzie słońca.