Mljet

Wyspa Mljet. Mały raj dla miłośników słońca

Mljet to jedna z małych chorwackich wysepek na której spełniają się marzenia. Szczególnie te o spędzeniu wakacji nad Adriatykiem w otoczeniu natury, wszak to najzieleńsze miejsce w całej Chorwacji, o którym podobno wspominał sam Homer w Odysei!

Nie da się ukryć, że Mljet jest jedną z piękniejszych wysp i każdy, kto chociaż raz odwiedził to miejsce z pewnością się z tym stwierdzeniem zgodzi.

Park Narodowy Mljet

Aby jak najlepiej chronić piękno tutejszej flory założono Park Narodowy, na którego terenie znajdują się dwa słone jeziora: Veliko i Malo Jezoro. Na środku Veliko znajdziemy malutką wysepkę, którą zdobi XII- wieczny klasztor Benedyktynów, w którym obecnie znajduje się restauracja. Jest to idealne miejsce na przedpołudniową kawę.

Wyspa Mljet w Chorwacji
Klasztor Benedyktynów na Wyspie Mljet, foto: fotolia.com

Wstęp do parku jest możliwy zarówno z wioski Pomena, jak i Polače, jednak uprzednio należy kupić w kiosku bilet wstępu. Dobrze jest też zapytać przy okazji o mapę, która z pewnością ułatwi planowanie wycieczki. Należy pamiętać, że na terenie całego Parku Narodowego zabroniony jest ruch kołowy, co oznacza, że czeka nas przyjemny spacer w niesamowitych okolicznościach przyrody. Warto nie tylko wybrać wygodne obuwie, lecz również zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej i małą przekąskę.

Czas na aktywność!

Obcowanie z naturą to nie tylko spędzanie czasu na plaży, pikniki, spacery, czy górskie wędrówki. To także wycieczki rowerowe w otoczeniu wspaniałych lasów i niezapomnianych widoków, czy nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie w poszukiwaniu barw i kształtów. Ciekawą opcją jest także zwiedzanie jaskiń (w tym Jaskini Odyseusza, do której można się dostać jedynie od strony morza, co oznacza dodatkową wycieczkę małą łódką. Jak widać, Mljet dostarcza moc atrakcji, zaś jedynie od nas zależy na co się zdecydujemy.

Jeśli marzysz o chwilach relaksu na uroczej wyspie na Adriatyku i chciałbyś spędzić trochę czasu w otoczeniu natury – wybierz Mljet. Pobyt w tak interesującym miejscu z pewnością doda ci energii na długi czas.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!