Port w Ciovo noca

Wymarzone wakacje na Ciovo. Sprawdź, jak spędzić czas na wyspie

Chorwacja to dość popularny wybór na spędzenie wakacji. Przede wszystkim dlatego, że leży stosunkowo blisko Polski i jest wciąż tańsza niż Włochy czy Hiszpania. Trudno jednak w samej Chorwacji wybrać konkretne miejsce na wypoczynek. Zaczynając od dylematu wyspa czy kontynent, na wyborze pomiędzy miastem a wsią kończąc. Dla niezdecydowanych doskonałym wyborem może okazać się Čiovo.

Čiovo to wyspa w środkowej Dalmacji połączona z Trogirem zwodzonym mostem. Wybierając ją jako miejsce docelowe nie napotkamy problemu czekania na odprawy promowe. Panuje tu wyspiarski spokój i kameralna atmosfera.

Chorwacja Ciovo
Widok na wyspę Ciovo z lotu ptaka, foto: fotolia.com

Plaża, dzika plaża…

Miłośnicy natury znajdą tutaj sporo dzikich, ukrytych w zatoczkach plaż, znajdujących się zwłaszcza w południowej części wyspy. Może się zdarzyć, że przez cały dzień nie zawita tam żaden inny turysta, Warto przemyśleć wyprawę w ten rejon, jeśli planuje się nurkowanie lub spokojny, rodzinny wypoczynek. Na wschodzie leży zaś Chorwacka Copacabana, plaża bardzo popularna, dość zatłoczona, ale idealna dla tych, którzy na urlopie szukają przede wszystkim dobrej zabawy. Długa, szeroka i pokryta żwirem tętni życiem w dzień i w nocy.

A po plażowaniu zwiedzanie

Zadowoleni z pobytu na Ciovo będą także amatorzy zwiedzania. Jednym z cenniejszych zabytków wyspy jest XV-wieczny klasztor św. Krzyża w Arbaniji, z przestronnym dziedzińcem, ogrodem oraz zbiorami malarstwa. Sama miejscowość to niewielka osada licząca zaledwie 500 mieszkańców. Jest dość dobrze zorganizowana pod kątem turystycznym. Cicha i kameralna stanowi doskonały wybór dla tych, którzy szukają spokoju, ale nie chcą też odpoczywać w całkowitej izolacji od cywilizacji.

W miejscowości Čiovo zachował się doskonale klasztor św. Ante z XVII wieku, wciąż można podziwiać go w oryginalnym kształcie. Znajduje się w nim kilka wyjątkowych przedmiotów, takich jak korona z XIV wieku, posąg św. Marii Magdaleny oraz liczne obrazy.

Port w Ciovo noca
Ciovo nocą, foto: fotolia.com

Wypad poza Ciovo

Inne tutejsze miejscowości to też głównie miejsca dość spokojne i kameralne. Mavarśtica oferuje turystom przepiękne widoki na sąsiednie wyspy: Soltę i Brać. Podobne krajobrazy można podziwiać z Buśinci, niewielkiej miejscowości otoczonej żwirowymi plażami. Wśród osób, które szukają miejsc bardziej tętniących życiem, wybór powinien paść na Okrug Gornji, miasto będące niegdyś częścią Trogiru. Mnóstwo tu tradycyjnych konob, czyli typowych chorwackich restauracji z muzyką, kawiarni oraz biur organizujących wycieczki po okolicy. Można skorzystać z oferty szkoły nurkowania. Sąsiedni Okrug Donji jest z kolei miejscem doskonałym dla fanów windsurfingu, a dodatkową atrakcją są organizowane kilka razy w ciągu lata festyny rybackie. Nie brak w tej okolicy zabytków. Można zwiedzać kościoły św. Turora i Karola Boromeusza z XVIII wieku oraz nieco starszą kaplicę Jana Chrzciciela.

Čiovo to także popularne miejsce do uprawiania Deep Water Soloing (DWS), czyli wspinaczki po skałach nad głęboką wodą. Znajduje się tu 120 tras, głównie dla zaawansowanych. Na niektóre skały można dostać się tylko z łodzi, jednak głębokość wody wszędzie zapewnia bezpieczeństwo.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!