Widok na Orebic w Chorwacji

Wakacje pełne słońca na półwyspie Peljeszac

Półwysep Peljeszac jest położony w południowej części Chorwacji, około 50 kilometrów na zachód od Dubrownika. Jedynie wąski przesmyk łączy go ze stałym lądem. Ma długość około 60 kilometrów i niemal w całości zajmują go góry. Jest to miejsce niezwykłe ze względu na urodę krystalicznej wody, oblewającej Półwysep ze wszystkich stron.

Największe i najbardziej popularne miejscowości na Półwyspie, to: Ston, Orebić, Trpanj i Loviste. Pozostałe osady są niewielkie, mało jest w nich lokali gastronomicznych, czasami trudno nawet o sklep. Ten region to enklawa spokoju. Sporo jest tutaj plaż piaszczystych i żwirowych, co jest rzadkością na mapie raczej kamienistego wybrzeża Chorwacji. Większość z nich znajduje się w centrach miasteczek, ale osoby złaknione spokoju i całkowitego relaksu mogą poszukać samotnych zatoczek. W miejscowości Duba znajduje się unikatowa plaża o nazwie Jezero, do której dostęp jest tylko od strony morza. Pogoda tutaj dopisuje przez cały sezon letni, gdyż góry są często barierą dla chmur burzowych. Krajobraz urozmaicają lasy. Dominuje roślinność śródziemnomorska: niewysokie krzaki tamaryszku, czy pinie dające upragniony cień w trakcie plażowania. Panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Miejsce to jest celem wypraw amatorów windsurfingu, czemu sprzyja wiejący delikatny mistral. Szczególnie znany fanom tego sportu jest Viganj. W miejscowości Orebić znajduje się polskie centrum wodniactwa. Z powodzeniem można tutaj nurkować, ale również poznawać nowe szlaki dzięki wycieczkom rowerowym.

Widok na Orebic w Chorwacji
Panorama Orebić w Chorwacji, foto:fotolia.com

Zdobywamy szczyty

Osoby wysportowane i lubiące górską wspinaczkę powinny udać się na wycieczkę na górę św. Ilji. U jej podnóża jest położone popularne miasto Orebić. Szczyt ma wysokość 961 metrów n.p.m. Najlepiej wyruszyć na tę wyprawę  przed 5 rano, po to by jak najdłużej uniknąć męczącego skwaru. Wielu lokalnych mieszkańców radzi skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika, gdyż szlak nie jest zbyt dobrze oznaczony, a dodatkowo można na nim napotkać węże. Niestety, po drodze na szczyt zdarzały się również śmiertelne wypadki, dlatego należy bardzo uważać i nie lekceważyć niebezpieczeństw. Widok z góry rekompensuje jednak cały wysiłek włożony we wspinaczkę.

Zabytkowy Peljeszac

Peljeszac, jak każdy rejon Chorwacji, obfituje w zabytki. Bardzo popularne są mury obronne w Ston, swego czasu drugie pod względem długości na świecie zaraz po Wielkim Murze Chińskim. W Orebić warte uwagi są przepiękne domy, niegdyś należące do kapitanów statków, ze wspaniale zagospodarowanymi ogrodami. Nic dziwnego, że w tym mieście zlokalizowano także bardzo interesujące muzeum morskie, z wieloma ciekawymi eksponatami. W Trpanj położona jest średniowieczna twierdza oraz XVII – wieczny kościół św. Rocha.

Musry pbrtonne Chorwacja
Mury obronne w Ston, foto:fotolia.com

Wino i ostrygi

Miejscowość Mali Ston słynie ze wspaniałych dań w których pierwsze skrzypce grają ostrygi. Ten przysmak pochodzi z lokalnych niezwykle czystych wód, które zapewniają mu wyjątkowy smak. Półwysep jest znany dzięki produkcji wina, które w tych okolicach ma niezwykły posmak. Najpopularniejsze odmiany to Carsko oraz Svata Ana. Ukształtowanie terenu i duże nasłonecznienie sprzyja również uprawie oliwek i wytwarzaniu maslinovo ulje, czyli oliwy z oliwek. Niezwykłą atrakcją jest możliwość zobaczenia winnicy na własne oczy i przede wszystkim, rozkoszowania się tamtejszymi widokami. Lokalne wina wspaniale komponują się z prostymi daniami wyczarowywanymi z produktów pochodzących z morza. Charakterystycznym elementem krajobrazu na półwyspie są saliny, czyli zakłady odzyskujące sól z wody morskiej. Lokalni mieszkańcy nie zajmują się tylko turystyką, ale w takim samym stopniu kultywują tradycje rybołówstwa, hodowli małży i uprawy roślin.

Malownicze drogi Chorwacja
Malownicza droga w Chorwacji, foto:pixabay.com

Dalsze podróże

Wielu turystów wynajmuje kwatery w jednej z miejscowości na Półwyspie, po czym wyrusza stąd na zwiedzanie Dalmacji lub Bośni i Hercegowiny. Znajduje się on w równej, nieznacznej odległości od Splitu i Dubrownika. Dotarcie tutaj lądem możliwe jest tylko przez miejscowość Ston. Leży ona w południowej enklawie Chorwacji, w celu dojazdu należy przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny. Warto pamiętać, że obywatele Polski nie muszą mieć ze sobą paszportu, wystarczy tylko dowód osobisty, niezbędna jest jednak zielona karta. Istnieje także możliwość dotarcia na Peljeszac drogą morską. Promem można dostać się na Korczulę czy na wyspę Mljet, gdzie znajduje się Park Narodowy. Poruszanie się po Półwyspie samochodem wyzwala pewne emocje, za sprawą malowniczych, górskich serpentyn. Nie na całym jego obszarze drogi mają dobry stan. Czasami są one dosyć wąskie i niewygodne. Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, jest wynajęcie apartamentu z dostępem do kuchni. To rozwiązanie tańsze, niż korzystanie z usług hoteli, a jednocześnie wygodniejsze, niż pole namiotowe. Na Półwyspie znajdziemy szeroki wybór kwater prywatnych, oferowanych przez sympatycznych właścicieli, z którymi często można sięporozumieć po polsku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!