Chorwackie miasto Vis

Vis – wyspa samotników

Vis jest najbardziej oddaloną od stałego lądu chorwacką wyspą. Od 1989 roku otwarta dla turystów zagranicznych, pozostaje najczystszą i najbardziej dziewiczą ze wszystkich wysp Dalmacji. Zachwyca różnorodnością przyrodniczą. Skrywa piękne zabytki architektury. Jest idealną propozycją na wakacyjny wyjazd dla tych, którzy lubią miejsca spokojne i urokliwe.

Na Vis niepodzielnie rządzi i panuje przyroda – piękna, bujna, dziewicza, jeszcze nieskażona wpływami masowej turystyki.

Raj dla miłośników przyrody

Biorąc pod uwagę to, że na wyspie nie ma żadnych jezior i rzek, różnorodność flory i fauny jest naprawdę imponująca. Spośród roślinności na pierwszy plan wysuwają się okazałe gatunki sosny alpejskiej, dębu ostrolistnego, makii oraz dziko rosnących rozmarynu i lawendy. Niezwykle urozmaicony jest świat morskich stworzeń – w czystych wodach Adriatyku, otaczających wyspę pływa wiele gatunków ryb, krabów, kałamarnic i małż.

Vis w Chorwacji widok
Malownicza sceneria wyspy Vis, foto:fotolia.com

Z zieloną roślinnością idealnie komponują się formacje skalne z wapieni i dolomitów, których na wyspie jest co nie miara. W ich wnętrzach mieszczą się sporych rozmiarów jaskinie i długie jamy skalne. Do najsłynniejszych należy jaskinia Titova, która podczas II wojny światowej była schronieniem dla jugosłowiańskiego przywódcy. Z kolei za najpiękniejszą uchodzi jaskinia Modra Špilja, znajdująca się na pobliskiej wysepce Biševo, do której możemy dopłynąć łódką. Słońce, przedzierające się do wnętrza tej jamy skalnej, powoduje niesamowitą grę świateł. Jest to jedyne w swoim rodzaju zjawisko, którego nie można przegapić.

Wysepkę Biševo warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu – przy jej brzegach rosną chronione rośliny Adriatyku. Endemiczne odmiany floryc możemy też podziwiać na innych wysepkach pochodzenia wulkanicznego, położonych w pobliżu Vis.

Od plaż piaszczystych po kamieniste

Darem natury jest malownicze nabrzeże chorwackiej wyspy, wzdłuż którego ciągną się szerokie plaże – piaszczyste, piaszczysto-kamieniste i kamieniste. Ci, którzy lubią wylegiwać się na miękkim piasku, powinni wybrać się na plażę Rogačić, mieszczącą się na północy wyspy, niedaleko miasta Vis lub na plażę Zaglav, położoną na południowym krańcu, w pobliżu miejscowości Milna. Z kolei ci, których kusi wypoczynek na żwirowym nabrzeżu, koniecznie muszą odwiedzić zatokę Stiniva na południowym cyplu Vis, gdzie pomiędzy skalne urwiska została wciśnięta niewielka, pokryta żwirem plaża. Trudno wyobrazić sobie wypoczynek w piękniejszej scenerii!

Chorwackie miasto Vis
Miasto Vis, stolica wyspy, foto:fotolia.com

Zabytkowe miasteczka

Ozdobą wyspy są urokliwe miasteczka o wielowiekowej historii, a początki najstarszego z nich – miasta Vis – sięgają starożytności. W przeszłości była to Issa, grecka kolonia, a następnie rzymska prowincja. Pozostałościami z czasów antycznych są ruiny teatru i cmentarza hellenistycznego, a ponadto fragmenty portu i rzymskich term. Ciekawe wykopaliska zgromadzono też w parku archeologicznym Martvilo.

Liczne kościoły, pałace i twierdze obronne, pochodzące z różnych wieków i reprezentujące wiele stylów architektonicznych, sprawiają, że o Vis mówi się jako o mieście-zabytku. Jednym z największych obiektów historycznych jest kościoł Gospe od Spilica, pod którego fundamentami znajdują się – co trudne do wyobrażenia – jaskinie i groty skalne. Do ciekawych zabytków należy też neorenesansowy Pałac Tramontana ze stylowymi zdobieniami z kamienia i pozłacanej mozaiki. Na wyróżnienie zasługują również warownia Baterija i wieża Kula Perast, których podstawą konstrukcji są potężne, kamienne mury. Masywne budowle robią wrażenie na przechodniach, którzy często przystają tu na chwilę, aby sfotografować się w cieniu imponujących twierdz obronnych. W warowni Baterija mieści się obecnie Muzeum Miasta Vis, w którym są przechowywane cenne zbiory antyczne, np. brązowe popiersie bogini Artemidy i ceramiczne wazy.

Pomiędzy zabytkowymi zabudowania pną się palmy, na pobliskich zboczach kwitną uprawy winorośli, a życie mieszkańców płynie spokojnym rytmem. Atmosfera ta udziela się przyjezdnym, którzy, przebywając w Vis, zapominają o upływającym czasie.

Plaża w Chorwacji
W Chorwacji najczęściej występują żwirowe plaże, zdjęcie ilustracyjne,foto:pixabay.com

Żwirowe plaże

Urzekająca małomiasteczkową zabudową oczarowuje też Komiža, druga co do wielkości miejscowość na wyspie. Wzdłuż jej wąskich uliczek ciągną kamienne domy i zabytkowe kaplice, a w szeregu bliźniaczo podobnych zabudowań wyróżnia się XIII-wieczny kościół św. Mikołaja. Historia portowego miasteczka jest nierozerwalnie związane z rybołówstwem, o czym przypominają eksponaty zgromadzone w Muzeum Rybołówstwa. Nabrzeże Komižy zajmują szerokie, żwirowe plaże, dzięki czemu jest to wymarzone miejsce na długie, sielankowe wakacje.

Najcenniejszy skarb Vis

Przyroda, która przetrwała w formie nietkniętej przez człowieka, jest najcenniejszym skarbem wyspy Vis. Tym bardziej, że coraz mniej jest takich zakątków w Europie, w których możemy cieszyć błogim spokojem na plaży czy rozkoszować kąpielą w krystalicznie czystej wodzie morskiej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!