Chorwacja Vinjerac widok

Vinjerac. Urok Dalmacji

Vinjerac to małe, zwykle pomijane nawet w przewodnikach turystycznych miasteczko w Dalmacji. Niedaleko stąd do Zadaru (35 kilometrów), dlatego najczęściej przyjeżdżają tam osoby udające się do bardziej znanych kurortów. A szkoda, bo urok Vinjerac i spokój są z pewnością warte tego, by zatrzymać się w tym miasteczku na dłużej.

Na miejscu wytrawny turysta odnajdzie tylko spokój i ciszę. Daleko stąd do tłumów w popularnych nadmorskich miasteczkach, do czego zdążyła nas już przyzwyczaić coraz bardziej popularna Chorwacja.

Spokój chorwackiej prowincji

Vinjerac jest położony u stóp masywu Velebit, na półwyspie w południowej części kanału Velebitskiego. Miejsce to zostało ominięte przez macki „wielkiej historii”, co nie znaczy, że pod tym względem ma jakieś braki. Osada jest stara. Panowali tu naprzemiennie Wenecjanie, Turcy, Francuzi i Austriacy, ale nie zachowały się jakieś szczególne obiekty o tym świadczące.

Chorwacja Vinjerac widok
Zapierający dech w piersiach widok na Vinjerac, foto:fotolia.com

Mieszkańcy Vinjerac od wieków byli związani z morzem. Podstawę tutejszej gospodarki stanowiło rybołówstwo. Znalazło to odzwierciedlenie w typowej zabudowie rybackiej osady. Stałych mieszkańców jest zaledwie 250. Większość z nich udostępnia pokoje dla turystów. To właśnie wśród tych prywatnych kwater najlepiej szukać noclegu, ponieważ w Vinjerac nie ma hotelu z prawdziwego zdarzenia. W mieście jest supermarket, poczta i bazar, więc na miejscu można zrobić podstawowe zakupy. Spacer po ciasnych uliczkach miasteczka to z pewnością przyjemna rozrywka.

Nadmorski urok Dalmacji

Powietrze w Vinjerac jest wyjątkowo czyste. Pozytywnie wpływa na to bliskość góry Velebit. Dzięki niej utworzyła się w miasteczku swoista enklawa. Jeżeli dodać do tego nieskażone, krystalicznie wręcz czyste Morze Adriatyckie, wyłania się obraz świetnego miejsca na wypoczynek, nawet dla wymagających.

Miejska plaża w tym miejscu jest betonowa. W najbliższej okolicy można znaleźć kąpieliska pokryte dość grubym żwirem. Wystarczy jednak trochę się przejść, by cieszyć się plażą z wyglądu przypominającą nieco lagunę, gdzie można napawać się wypoczynkiem nawet w samotności. Wzdłuż morza prowadzi tutaj długi deptak, idealny na przyjemny, wieczorny spacer, kiedy słońce nie doskwiera już tak mocno. Vinjerac oferuje boisko do siatkówki plażowej, możliwość uprawiania sportów wodnych i trasy przystosowane do użytkowania przez rowerzystów.

Podczas pobytu w Vinjerac koniecznie trzeba spróbować jakiegoś przysmaku pochodzącego z morza. Miasteczko oferuje kilka tawern i restauracji. Wśród nich godna plecenia jest Peca.

Natura, natura i … natura!

Położenie Vinjerac jest idealne, dla osób które podczas wakacji poszukują przede wszystkim kontaktu z przyrodą. W niedalekiej odległości są aż cztery parki narodowe: Velebit, którym objęty jest urokliwy masyw; Kornati , czyli archipelag wysp; Paklenica, obejmujący krasowe wąwozy Velebit; a także Jeziora Plitwickie, o pięknie których nikogo  nie trzeba przekonywać.

Jeziora Plitwickie
Malownicze Jeziora Plitwickie w Chorwacji, foto:pixabay.com

Oprócz tego przebywając w Vinjerac można się wybrać na wyspę Pag, a także zobaczyć wodospady na rzece Zrmanji oraz pobliskie miasta Zadar i Nin. Lokalna wspólnota turystyczna organizuje w miejscowości różnorodne wydarzenia artystyczne, dlatego nie sposób się tu nudzić.

Dobrze tutaj poruszać się samochodem, który z pewnością usprawnia przemieszczanie się. Trudno bowiem korzystać w tych okolicach tylko z komunikacji publicznej. Ewentualnością są wykupione wycieczki zorganizowane, które swoim zasięgiem obejmują najbardziej atrakcyjne punkty na terenie Dalmacji Zadarskiej. W Vinjerac działa punkt informacji turystycznej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!