Chorwacja, widok na Vodice

Sportowy wypoczynek w Vodicach

Wyjazdy nad morze często kojarzą się z plażowaniem, ewentualnie pływaniem, zwłaszcza na południu, gdzie deszcz nie przegania zbyt często plażowiczów znad wody. Na szczęście nadmorskie miejscowości mają coraz więcej ofert dla aktywnych. Dobrym przykładem są tu chorwackie Vodice, niewielka miejscowość w Dalmacji, niedaleko Szybenika.

Jak w wielu innych chorwackich miejscowościach popularne jest tu nurkowanie. Istnieje szkoła nurkowania, w której można wypożyczyć sprzęt i wykupić podwodną wycieczkę. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia podwodnego świata oraz podwodnych zabytków. Organizowane jest zwiedzanie spoczywających na dnie wraków czy miejsc odkryć archeologicznych. Ceny kursów nurkowania wahają się od 250 do 550 euro – w zależności od stopnia zaawansowania. Same wyprawy w głębiny są sporo tańsze – nurkowanie z lądu to koszt od 15 euro z własnym sprzętem do 30 euro z wypożyczonym. Ceny oczywiście różnią się w zależności od rodzaju, pory i miejsca. Dla wolących pozostać ponad powierzchnią wody, funkcjonują wypożyczalnie kajaków, skuterów wodnych, żaglówek. Można uprawiać windsurfing oraz stand up paddling, czyli wiosłowanie na stojąco. Sporo jest firm oferujących sprzęt i naukę z instruktorem, więc nie trzeba być wcale doświadczonym sportowcem, by korzystać ze wszystkich możliwości, jakie dają Vodice.

Chorwacja, widok na Vodice
Vodice, chorwackie miasteczko idealne dla miłośników aktywnego wypoczynku, foto:fotolia.com

Aktywne wakacje w Chorwacji. Co można robić?

Popularne jest także wędkarstwo. Nawet ci, którzy twierdzą, że siedzenie z wędką na brzegu rzeki jest jednym z nudniejszych zajęć na świecie, za atrakcyjną uznają wyprawę w morze, nastawioną na łowienie tuńczyków czy nawet niektórych gatunków rekina. Możliwe jest również oczywiście łowienie średnich i małych ryb.

Vodice, chociaż liczą zaledwie 10 tysięcy mieszkańców, posiadają aż 9 szlaków rowerowych o różnych stopniach trudności, prowadzących przez miasto i okolicę, drogami asfaltowymi lub żwirowymi. Kilka z nich pozwala na dotarcie do tutejszych zabytków, takich jak wykopalisko archeologiczne Velika Mrdakovica, kościół Sv. Ivan. Szlak Prižba prowadzi, wzdłuż kamiennych murów, do ruin bazyliki z VI wieku, a Gabre`s Marathon przebiega wzdłuż oliwnych gajów i pól. Choć długi i wymagający, to nie powinien stwarzać problemów mniej doświadczonym rowerzystom. Najtrudniejszy szlak, Orlov Krug jest miejscem organizowania wyścigów MTB – posiada wiele stromych odcinków, ale roztaczają się z niego wspaniałe widoki na całą okolicę – warto spróbować tu swoich sił. Dla niepewnych swojej kondycji, pomocą służy klub Orlov Krug.

Co jeszcze można tu robić? Latać na wodnym spadochronie, jeździć na nartach wodnych, a także zwyczajnie zagrać w piłkę czy tenisa. Nawet planując długi wypoczynek, można na każdy dzień zaplanować inną aktywność.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!