Osijek w Chorwacji

Slawonia. Zapomniana kraina Chorwacji

Slawonia jest regionem położonym we wschodniej części Chorwacji. Rzadko odwiedzana przez turystów, którzy wypoczywają przede wszystkim nad morzem, pozostaje wciąż małą znaną częścią kraju, choć ma gościom sporo do zaoferowania. Zamieszkiwana była już w czasach starożytnych: przez plemiona iliryjskie i celtyckie, później była prowincją rzymską, turecką i austro-węgierską.

Miasta slawońskie

Jednym z najważniejszych ośrodków miejskich jest Osijek, z bardzo ciekawą starówką zwaną Tvrđa (twierdza), położoną nieco na uboczu miasta, w miejscu dawnej austro-węgierskiej fortyfikacji. Większość jej murów została zburzona, centrum jednak zachowało się w bardzo dobrym stanie i stanowi dziś wspaniały barokowy zespół architektoniczny. Pośrodku rynku stoi imponująca kolumna, w jej otoczeniu siedziby mają dwa muzea: Slawońskie i Archeologiczne. Po północnej stronie zachował się fragment dawnego muru, oraz jedna z bram, Brama Wodna. Na placu znajdowały się kiedyś meczety, dziś zastąpione przez kościoły: św. Michała i św. Krzyża. Współczesne centrum miasta to tzw. Gornij Grad, w którym stoi jeden z największych kościołów w Chorwacji, kościół św. Piotra i Pawła, nazywany też katedrą. Do kościoła przylega 90-metrowa wieża.


Pozostałości po fortyfikacji w Osijeku, foto: pixabay.com

Vukovar, zwany jest miastem-bohaterem lub chorwackim Stalingradem, to miejsce w okrutny sposób dotknięte przez wojnę domową. Otoczone, ostrzeliwane, prawie całkowicie zniszczone. Dziś większa część została odbudowana, wciąż można jednak dostrzec ślady walki, np. na wieży wodnej, na której pozostawiono je celowo. Zobaczyć tu można także pałac Etza oraz kościół św. Filipa i Jakuba.

Okolica słynie z produkcji wina.

Na południe od Vukovaru leży Ilok. Stare miasto, otoczone murami, znajduje się na wąskim wzgórzu. Jego największą atrakcją jest Zamek Odescalchich pochodzący z XV wieku i od tego czasu wielokrotnie przebudowywany. Znajdują się w nim muzeum, hotel i restauracja. Zwiedzić można też kościół św. Kapistrana. Okolica słynie z produkcji wina.

We wschodniej części regionu warto odwiedzić Dekovo, wraz z imponującą, ceglaną katedrą św. Piotra i Pawła. Budowla łączy w sobie styl neogotycki z neoromańskim, zaprojektowana została przez wiedeńskich architektów. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych slawońskich zabytków. Przy katedrze znajduje się Muzeum Strossmayera, biskupa, jednej z najważniejszych postaci XIX-wiecznej Chorwacji. Innym ciekawym muzeum, jest muzeum regionalne, posiadające w zbiorach eksponaty archeologiczne i etnograficzne.

Przyroda

W stosunkowo niewielkiej Slawonii nie brakuje też atrakcji przyrodniczych, takich jak Park Przyrodniczy Lonjsko Polje, położony na podmokłych łąkach. Jest doskonałym miejscem do obserwacji bocianów oraz szlakiem migracji wielu gatunków ptaków brodzących i wodnych. Na terenie parku znajduje się wioska Čigoč, zwana „europejską wioską bocianią”.W czerwcu  odbywa się tam dzień europejskiej wioski bocianiej. Kolejna z interesujących wiosek to Krapje, słynące z pięknie zachowanej drewnianej architektury. Na tutejszych wsiach można spotkać także wiele gatunków zwierząt gospodarskich, których nie hoduje się już w innych częściach kraju. Są to konie posavskie, świnie turopolijskie i charakterystyczne dla regionu bydło.


Park Przyrodniczy Papuk, foto: pixabay.com

Park Przyrodniczy Papuk

Kolejną atrakcją dla miłośników natury jest Park Przyrodniczy Papuk, położony na 900- metrowym masywie górskim, pośród otaczających go równin. Należy do sieci geoparków UNESCO.W jego lasach ukrytych jest dziewięć ruin średniowiecznych fortec. W pobliżu wejścia do parku, w Rupnicy, znajdują się niezwykłe skalne słupki, wyglądem przypominające ruiny starej budowli.

Kolejny ze slawońskich parków, to Kopački Rit we wschodniej części regionu. Obejmuje lasy, a także mokradła, jeziora i sitowia. Można zaobserwować w nim ok. 300 gatunków ptaków, takich jak m.in. czaple i bieliki. Część żyje w nim na stałe, sporo jednak rezyduje w nim w drodze na południe. Żyje tu również największa w kraju kolonia kormoranów i ok. 40 gatunków ryb, a także zwierzęta lądowe, sarny, dziki, kuny. Część parku jest udostępniana wędkarzom oraz myśliwym. Należy pamiętać, że część parku znajduje się pod ścisłą ochroną.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!