Chorwacja Porec

Śladem historii w Poreć. Co warto zwiedzić?

Poreč to siedemnastotysięczne miasto położone na półwyspie Istria. Warto wiedzieć, że jest ono chorwackim rekordzistą, jeżeli chodzi o ilość otrzymanych nagród i wyróżnień w dziedzinie turystyki. Stanowi więc prawdziwy wzór idealnego miejsca na spędzenie wymarzonych wakacji.

 

Z historią mu do twarzy

Poreč jest obdarzony bardzo bogatą historią i tradycją. Pochodzi prawdopodobnie z V wieku p.n.e. i został założony przez plemiona iliryjskie. Pewne jest natomiast, że od roku 177 p.n.e. miasteczkiem zarządzali Rzymianie. Miało ono szczególne znaczenie strategiczne, nic zatem dziwnego, że wkrótce wyrósł wokół niego warowny gród. Centralny układ miasta pochodzi właśnie jeszcze z tamtych czasów. Stąd idealna siatka ulic, wokół których w równych rzędach powstały budynki mieszkalne.

Poreč to z pewnością miasto odpowiednie dla osób zakochanych w kulturze i tradycji. Słynie z działalności artystycznej, dlatego bez trudu można tu znaleźć ulicznego malarza, który za kilka kun sprzeda nam przepiękną wakacyjną pamiątkę. Artystów przyciągają tutejsze widoki, wspaniałe naturalne krajobrazy oraz monumentalne zabytki historii, a także światło, które jak nigdzie umożliwia tworzenie sztuki przez wielkie „S”.

Bazylika Eufrazjana, foto:fotolia

Stare Miasto w Poreč

Jest z pewnością warte zobaczenia. Do dzisiaj można tam poczuć atmosferę minionych czasów. Dwie najważniejsze ulice: Decamanus i Cardo Maximus wyznaczają linię podziału całego Półwyspu. Zabytkiem klasy zerowej, wpisanym zresztą na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest Bazylika Eufrazjana. Budynek ten łączy w sobie sztukę bizantyjską i grecką. Jego wnętrze jest przepiękne, możliwe do zobaczenia poza godzinami odprawianych tam nabożeństw. Szczególnie warto przyjrzeć się szczegółom bogatych mozaik.

Dumna przeszłość

Pamiątką z czasów pogańskich jest Plac Marafor, wybudowany przez Rzymian. Znajdowały się przy nim dwie świątynie, Marsa i Neptuna. Zarówno bóg wojny, jak i patron żeglarzy mieli dla mieszkańców Poreč wyjątkowe znaczenie. Z okresu średniowiecza, a dokładniej z XV wieku pochodzi turecka pamiątka, czyli wieża Poreč. Niegdyś były one trzy, ale zawieruchy historyczne przetrwała tylko jedna. Kolejną atrakcją pochodzącą z XIII wieku, jest Dom Romański. Wykonany został, jak większość budynków w tamtych czasach, z gładzonego kamienia. Dodano do niego również drewniany balkon, który nieco przełamuje masywną konstrukcję. Jak niemal wszystko w tym niewielkim miasteczku, zlokalizowany jest w centrum, w pobliżu Placu Marafor.

Amatorzy nieco bardziej wnikliwego zagłębienia się w historię, powinni odwiedzić tutejsze Muzeum Regionalne. Prezentuje ono szeroki zbiór archeologicznych i historycznych pamiątek związanych z całą Istrią. Sale wystawowe są urządzone z dbałością o każdy detal, także w ich wnętrzach faktycznie można się poczuć jak podczas wizyty na przykład u bogatych mieszczan doby baroku. Sama siedziba muzeum jest równie urodziwa. To Sincic Baroque Palace. Budynek zdecydowanie zachęca do zagłębienia się w jego mury.

Chorwacja Porec
Chorwackie miasto Poreč z lotu ptaka, foto:fotolia.com

Przebywając w Poreč warto skorzystać z oferty organizowanych na miejscu wycieczek krajoznawczych, wiodących przez Jaskinię Baredine. Jej zwiedzanie rozpoczyna się od zejścia 300 metrów w dół, na głębokość mniej więcej 60 metrów. Tam można podziwiać niezwykle urodziwe podziemne jezioro, które przebiło się przez pięć tak zwanych „komnat”. Warto przypatrzeć się jego czystym wodom, gdyż można w nich dostrzec endemiczny gatunek zwierzęcia, czyli ludzką rybę o zaskakującym wyglądzie.

Sztuka ulicy

Dzisiejszy Poreč to tętniące życiem miasto, w którym nie sposób się nudzić. Jedną z ciekawszych atrakcji jest organizowany od dawna Festiwal Historyczny Giostra. To doskonała okazja by zapoznać się zarówno z bojowym rynsztunkiem, jak i z życiem codziennym mieszkańców tego miasta z roku około 1745.

W sierpniu na ulicach miasta odbywa się Festiwal Sztuki Ulicznej. Artyści prezentują swoją twórczość z bardzo wielu dziedzin. Inspirację stanowi dla nich sama miejska tkanka, którą starają się pobudzić i na nowo odkryć całą barwną tradycję Poreč. Ten letni festiwal ma za zadanie przede wszystkim zatrzymać niezapomniane letnie chwile na dłużej. W tym celu artyści opuszczają budynki i integrują się z mieszkańcami i przechodniami.

Również w Poreč odbywa się międzynarodowy festiwal skupiający zespoły folklorystyczne z całego rejonu Morza Śródziemnego, czyli Zlatna Sopela. Uczestnictwo w nim to unikalna szansa na poznanie barwnej tradycji z wielu zakątków świata. Wspaniałe stroje, rytmiczna muzyka i atmosfera zabawy ściąga w tym czasie do Poreč wielu turystów.

Poreč to z pewnością niezwykle urokliwe, chorwackie miasteczko. Tutaj tradycyjna tożsamość miesza się z nowoczesnym obliczem. Turystycznych atrakcji z pewnością starczy tu na niejeden pobyt, skąpany w słońcu pięknej Istrii.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!