rovinj w chorwacji

Rovinj – włoskie chorwackie miasto

Rovinj aż do XVIII wieku leżało na wyspie, która dziś jest już połączona z lądem. Izolacja miasta, a wcześniej osady, nie mogła pozostać bez wpływu na jego dzisiejszy, wyjątkowo urokliwy i niepowtarzalny charakter.

Miasto długo znajdowało się ono pod rządami weneckimi, a w dwudziestoleciu międzywojennym należało do Włoch. Do dziś Włosi stanowią 1/3 jego mieszkańców. Wąskie uliczki i kolorowe domy przypominają te, które możemy zobaczyć na półwyspie apenińskim.

Czym zachwyca Rovinj?

Najciekawszą częścią Rovinj jest Stare Miasto. Kiedyś otoczone murami i bramami, z których dziś podziwiać można trzy: św. Benedykta, św. Krzyża oraz Porticę. Na starówkę prowadzi Łuk Balbi, który zbudowano w miejscu jednej z pozostałych bram. Dzięki swojemu dawnemu położeniu i ograniczonej ilości miejsca pod zabudowę, najstarsze budynki i uliczki miasta są wąskie, a place niewielkie – tworzą przytulną atmosferę i stanowią turystyczną atrakcję. Najważniejszym zabytkiem jest kościół św. Eufemii z I połowy XVIII wieku. Znajduje się w nim wczesnośredniowieczny sarkofag patronki miasta, męczennicy z IV wieku. Przy jednym z wejść bocznych zobaczyć można przedstawiającą ją płaskorzeźbę. Kolejny jej wizerunek widnieje na posągu, znajdującym na szczycie dzwonnicy, powstałej prawie 50 lat wcześniej niż sama świątynia. Wzorowana jest na dzwonnicy z bazyliki św. Marka w Wenecji.

rovinj w chorwacji
Panorama Rovinj, foto: pixabay.com

Na rynku w Rovinji znajduje się kolejny symbol niegdysiejszych silnych związków z Włochami – na wieży ratuszowej, pod zegarem, mieści się wenecki lew. Sam rynek jest placem całkiem przestronnym, z niewielką fontanną pośrodku, pełnym kawiarni i restauracji. Na południe od niego znajduje się XIII-wieczna kaplica św. Trójcy, służąca kiedyś za baptysterium.

Plaże

Plaża miejska w Rovinj jest betonowa, ale w najbliższej okolicy można znaleźć sporo innych. Warto wybrać się zwłaszcza na Porton Biondi, z której rozciąga się przepiękny widok na miasto. Jedną z najpopularniejszych plaż jest Lone. Turyści mają tu pełen dostęp do plażowej infrastruktury, istnieje możliwość wypożyczenia leżaków, jest też dostęp do parasoli, a tuż za plażą można odpocząć od słońca w cieniu drzew. W okolicy Rovinj znajduje się 20 wysp. Na niektóre z nich można dostać się wprost z Rovinj. Warto wybrać się zwłaszcza na Czerwoną Wyspę, połączoną z wyspami św. Andrzeja i i Maškin. Płynie się na nią ok. 15 minut, a pełna jest urokliwych plaż położonych w niewielkich zatoczkach.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!