Riwiera Makarska

Riwiera Makarska – najpiękniejszy zakątek Chorwacji

Riwiera Makarska to 60-kilometrowy pas chorwackiego wybrzeża, rozciągający się przez południową Dalmację. Jednym z jej najważniejszych znaków rozpoznawczych są szerokie, żwirkowe plaże, miejscami przechodzące w piaszczyste, co wśród kamienistych i betonowych plaż w tym kraju jest niewątpliwie wielką zaletą regionu.

Riwiera Makarska uważana jest przez wielu za najpiękniejszy zakątek Chorwacji, jednak nie tylko z powodu plaż, ale wielu innych przyrodniczych atrakcji. Jedną z najbardziej godnych uwagi jest Park Przyrody Biokovo, zajmujący największy chorwacki masyw górski, imponujący nie tylko dzięki swojej wielkości, ale także dzięki występującej na nim roślinności – ponad 1500 gatunków, i zwierząt (m.in. kozic, wilków i muflonów). U podnóża masywu znajduje się także ogród botaniczny Kotisina. Inną znaną atrakcją regionu jest kanion rzeki Cetiny, popularny zwłaszcza wśród miłośników raftingu.

Riwiera Makarska
Wybrzeże Riwiery Makarskiej, foto: fotolia.com

Największą miejscowością na Riwierze jest miasto Makarska. Ze względu na sporą ilość turystów, jest do dobre miejsce dla ludzi szukających na wakacjach towarzystwa, imprez i życia nocnego. Niestety, w samej Makarskiej nie znajdziemy zbyt wielu zabytków: zwiedzić można klasztor franciszkanów wraz ze znajdującym się tam zbiorem muszli, katedrę św. Marka, mieszczącą się na głównym placu miasta oraz muzeum miejskie. Zdecydowanie lepiej niż miłośnicy historii odnajdą się więc tutaj miłośnicy zabawy – makarskie bulwary pełne są dyskotek i pubów.

Bardzo popularnym miejscem jest także Baska Voda – w szczycie sezonu przebywa tu najwięcej turystów odwiedzających Riwierę Makarską. To tutaj znajdziemy tak rzadkie w Chorwacji piaszczyste plaże. Nie brakuje także licznych zabytków: kościół św. Lovro, kościół św. Mikołaja, groby i pomniki najdawniejszych mieszkańców miejscowości. Bardzo ciekawe jest muzeum malakologiczne, posiadające w zbiorach muszle i eksponaty z całego Adriatyku. Podobnie jak w Makarskiej, odbywają się tu wieczorami koncerty muzyki ludowej, sporo jest klubów, knajpek i możliwości aktywnego spędzania urlopu, zwłaszcza dzięki bliskości Biokovo.

Riwiera Makarska to jednak nie tylko kluby i imprezy. Jeśli ktoś szuka spokoju, warto zatrzymać się w Tucepi – niewielkiej miejscowości, z długą, 3-kilometrową plażą lub Podgorze z jej kamiennym bulwarem.

Brela w Chorwacji
Wybrzeże Breli, foto: fotolia.com

Brela

Podobnie jest także w Breli, w której oprócz pięknej, długiej plaży, którą Forbes w 2004 roku uznał za jedną z 10 najpiękniejszych plaż świata, czeka na turystów ścianka wspinaczkowa na klifie Suplina stija, z trasami o różnym stopniu trudności oraz ponad 6-kilometrowa trasa spacerowa wzdłuż wybrzeża. Podobnie jak z innych miejscowości regionu, można stąd wyruszyć na Biokovo.

Aktywny wypoczynek, podobnie jak na całej Riwierze, to jednak nie tylko górskie wędrówki. Czyste morze przyciąga tutaj przede wszystkim miłośników nurkowania. Nie trzeba się na nim znać, w tutejszych miejscowościach sporo jest szkół, z których skorzystać mogą początkujący.

Podczas zwiedzania Riwiery Makarskiej warto pamiętać także o mniej znanych na świecie zabytkach, takich jak baszty obronne w Solinach, które służyły do walki podczas najazdów tureckich czy kompleksie domów w Donij Kircak. Jest to wspaniały przykład architektury ludowej – domy wykonane są z ręcznie obrabianego kamienia, a budowano je przez wiele lat od końca XIX wieku.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z kalendarium imprez na stronach internetowych interesujących nas miejsc.

Wypoczynek na Riwierze Makarskiej jest także doskonałą okazją do poznania kuchni regionu. Oprócz popularnych w całym kraju oliwek, burka czy cevapcici – siekanego lub mielonego, mieszanego mięsa, warto spróbować też tradycyjnej pasticady, czyli dania z jagnięcego mięsa, przygotowywanego na uroczyste okazje; brudet – wywaru ze świeżych ryb, najczęściej z kilku gatunków. Miło zaskoczyć może blitvenjak, czyli ciasto… z buraka. Do popularnych deserów należą też makarski rafioli, ciasteczka orzechowe. Kolację można zakończyć chorwackim winem lub Maraskino, lokalnym likierem wiśniowym.

Lokalną kulturę poznawać można nie tylko w muzeach. Na Riwierze Makarskiej popularne i liczne są wspólne zabawy: festiwale muzyczne, folklorystyczne, wieczory rybackie… Przed wyjazdem warto zapoznać się z kalendarium imprez na stronach internetowych interesujących nas miejsc.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!