Piękna plaża w Chorwacji

Plaże w Chorwacji. Zobacz 7 najpiękniejszych

Chorwacja uchodzi za urlopowy raj dla miłośników plażowania i amatorów sportów wodnych. Nie bez przyczyny. Na blisko 6000 kilometrach linii brzegowej, skrywa się bowiem wiele. urokliwych zatoczek i malowniczo położonych plaż. W większości nabrzeże jest żwirowe i kamieniste, jednak zwolennicy wypoczynku na bielutkim piasku także znajdą coś dla siebie. 

Które z chorwackich plaż są najpiękniejsze? Poznaj naszą subiektywną listę top 7!

Zlatni Rat

Ranking najpiękniejszych chorwackich plaż otwiera Zlatni Rat, położona na wyspie Brać, niedaleko miejscowości Bol. Widziana z lotu ptaka wygląda, jakby była pokryta piaskiem o delikatnie perłowym odcieniu. W rzeczywistości są to drobnoziarniste kamyczki o nieostrej powierzchni. Sama plaża ma kształt wysuniętego w morze języka, który z trzech stron oblewają lazurowe wody Adriatyku. Krańce urokliwego cypla porasta z kolei gęsty, sosnowy las, gdzie można udać się na spacer w poszukiwaniu chwili wytchnienia od palącego słońca.

widok z góry Vidovej
Zlatni Rat jest uważana za jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji, foto:fotolia.com

Zlatni Rat jest miejscem sprzyjającym długim kąpielom słonecznym i morskim oraz uprawianiu sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu. Zmiennie kierunki wiatru i prądów morskich przyciągają tu tłumy amatorów tej dyscypliny.

Vela Plaza

W folderach reklamujących Chorwację często możemy zobaczyć zdjęcia Vela Plazy, ogromnej żwirowej plaży, położonej na południowym krańcu wyspy Krk, w miejscowości Baska. Kąpielisko słynie z przejrzystych wód, wyróżnionych Błękitną Flagą. Nie przez przypadek – chorągiewki tej barwy oznaczają bowiem najwyższy stopień czystości morza. To w połączeniu ze znakomitymi warunkami pogodowymi jest najlepszą zachętą do tego, aby spróbować nowych form aktywności, takich jak: nurkowanie, żeglowanie czy windsurfing.

Największą zaletą pobytu w Basce jest to, że każdego dnia możemy wypoczywać na innej plaży i to niekoniecznie żwirowej. W okolicy znajduje się blisko 30 plaż o różnej nawierzchni – od piaszczystych po betonowe i skaliste.

Punta Rata i Berulija

Rozległe kąpieliska, pokryte żwirem spotkamy też u wybrzeży Riwiery Makarskiej, w miejscowości Brela. Za jedne z najpiękniejszych na świecie uchodzą Punta Rata i Berulija, . Ich niewątpliwym walorem jest położenie w otoczeniu zielonych drzew piniowych i oliwnych.

Piękna plaża w Chorwacji
Plaża Punta Rata w Chorwacji, foto:fotolia.com

Te okolice uważa się za idealne miejsce na rodzinny wypoczynek, a to ze względu na to, że tutejsze plaże są strzeżone, a opływające je wody stosunkowo płytkie i, co równie ważne, nieskazitelnie czyste.

Paradise Beach

Tym, którzy lubią wylegiwać się na miękkim piasku, z pewnością przypadnie do gustu Paradise Beach, zlokalizowana w pobliżu Loparu na wyspie Rab. W pełni piaszczyste nabrzeże, ciągnące się na długości blisko 1,5 kilometra jest rzadkością w Chorwacji, tym bardziej warto spędzić tu urlop. Wody Adriatyku w tej okolicy wyróżniają się wyjątkową przejrzystością i czystością, dzięki czemu otrzymały błękitną flagę. Jeśli dodamy do tego doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, to mamy idealne miejsce do wypoczynku.

Banje

Jedną z chorwackich wizytówek jest plaża Banje, mieszczącą się w południowej Dalmacji, w niewielkiej odległości od Dubrownika. Pokryte żwirem nabrzeże jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w całym kraju, a okoliczne wypożyczalnie sprzętu wodnego pozwalają urozmaicić sobie czas beztroskiego leniuchowania różnymi formami aktywności, np. przejażdżką na skuterze wodnym. O wyjątkowości Banje decyduje przede wszystkim rozciągający się stamtąd piękny widok na mury miejskie Dubrownika oraz migoczącą w oddali na morzu wysepkę Lokrum.

Chorwacja plaża Banje
Plaża Banje w Chorwacji, foto:fotolia.com

Sakarun

Podobny charakter co Paradise Beach ma plaża Sakarun, usytuowana na obrzeżach wyspy Dugi. Biały, miękki piasek pokrywa blisko 800 metrów nabrzeża, a więc miejsca do beztroskiego wylegiwania się nie zabraknie. Często wypoczywają tu rodziny z dziećmi, gdyż kąpielisko jest stosunkowo płytkie, a więc bezpieczne dla maluchów.

Wytchnienia od gorącego słońca wczasowicze mogą szukać nie tylko w krystalicznie czystych wodach Adriatyku, lecz także soczyście zielonych lasach sosnowych, porastających dużą część powierzchni wyspy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!