Park Narodoway Paklenica

Park Narodowy Paklenica – atrakcyjny dla każdego?

Chorwacja kusi różnorodnością przyrodniczą, oferując przyjeżdżającym nie tylko wypoczynek na żwirkowych plażach, lecz także trekking pośród skalistych szczytów górskich. Najlepszym miejscem do jego uprawiania jest Park Narodowy Paklenica, rozpościerający się w południowo-wschodniej części pasma górskiego Velebit. Dla jakich grup turystów tereny parku mogą okazać się szczególnie atrakcyjne?

Dla miłośników trekkingu

Głęboko wrzynające się w góry, malowniczo położone wąwozy Wielkiej Paklenicy i Małej Paklenicy tworzą teren jednego z najstarszych parków narodowych Chorwacji. Kaniony te są stosunkowe wąskie, a otaczają je skaliste, niemal pionowe ściany. Im dalej w głąb, tym wężej i wyżej, dlatego warto wybrać się tu na dłuższą wycieczkę.

Szlaki turystyczne w początkowej partii prowadzą wzdłuż potoków lub wśród lasu, a w wyższych partiach – wiodą po płaskich kamieniach bądź skalistą granią. Zostały wytyczone tak, aby wycieczki górskie były możliwie jak najbardziej urozmaicone. Do dyspozycji turystów jest aż 200 kilometrów tras.

Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica, foto: fotolia.com

Z myślą o tych mniej zaprawionych przygotowano szlaki biegnące wzdłuż kanionu Wielkiej Paklenicy. Nie są one zbyt wymagające, chętnie wybierają się tam rodziny z dziećmi. Ci, którzy mają jakiekolwiek doświadczenie w trekkingu górskim, mogą zdecydować na wędrówkę Małą Paklenicą. Na niektórych etapach trasy zdarzają się dość ostre podejścia, jednak nie ma się czego obawiać. Najbardziej strome fragmenty są ubezpieczone stalowymi linami, znacznie ułatwiającymi wspinaczkę. Na szlaku trafiają się również bardzo wąskie szczeliny skalne, pomiędzy którymi trzeba się przeciskać.

Dla odkrywców natury

Obszar parku jest miejscem występowania różnorodnych form geomorfologicznych. Jego wielkim, naturalnym bogactwem są krasowe jaskinie. Na stosunkowo niedużej powierzchni, wynoszącej 95 km2, występuje ich aż 37. Najciekawszymi są: Jaskinia Manita Peć, wyróżniająca się przepiękną szatą naciekową licząca sobie 80 tysięcy lat, oraz Jaskinia Crljeni Kuk, posiadająca podziemną salę o średnicy ponad 100 m.

Równie ciekawy jest świat roślin i zwierząt, obejmujący wiele endemicznych gatunków. Tereny górskie zamieszkują m. in. chronione gatunki motyli o wielokolorowych skrzydłach. Spotkanie z nimi na szlaku jest wielce prawdopodobne, dlatego warto uważnie obserwować naturę.

Park Narodoway Paklenica
Wspinaczka w Parku Narodowym Paklenica. Fotolia.com

Dla fanów wspinaczki

Strome ściany wąwozów stwarzają idealne warunki do wspinaczki górskiej, a zwolenników tej formy aktywności spotkamy na całej długości kanionu. Nic dziwnego, skoro w parku znajduje się aż 360 wyznaczonych tras wspinaczkowych o różnym poziomie trudności. Niektóre z nich są nie lada wyzwaniem nawet dla zaawansowanych wspinaczy, tak jak najwyższa ściana skalna Anica Kuk licząca aż 712 metrów.

Dla rowerzystów, kajakarzy, a nawet plażowiczów

Paklenica gości nie tylko entuzjastów turystyki pieszej i wspinaczki. To prawdziwy raj dla fanów kolarstwa górskiego, szosujących po przygotowanych specjalnie dla nich trasach. Są one zróżnicowane pod względem trudności, a wjeżdżając rowerem w góry, trzeba liczyć z dużymi przewyższeniami rzędu 1200–1500 metrów. W okolicy spotkamy również amatorów sportów wodnych, korzystających ze spływów kajakowych organizowanych na pobliskiej rzece Zrmanja. Można tam też uprawiać canoe oraz ratfing.

Pasma górskie Velebit są położone bardzo blisko nadmorskiego wybrzeża, u podnóża obleganej kurortu turystycznego, Starigradu, dlatego bywają tu nawet najbardziej zatwardzieli plażowicze. Krótki spacer w pięknym otoczeniu przyrody jest miłym urozmaiceniem dni wypełnionych beztroskim leniuchowaniem na plaży. I najlepszym potwierdzeniem tego, że malownicze wąwozy Parku Narodowego Paklenica są miejscem atrakcyjnym dla każdego!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!