Turyści

Urlop w Chorwacji. Radzimy jak go zaplanować

Planując podróż do Chorwacji, większość Polaków wybiera dojazd samochodem. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, zwłaszcza dla mieszkańców południa kraju. Trasy prowadzą (oczywiście w zależności od punktu startowego) przez Słowację, Czechy, Węgry, Austrię, Słowenię, czyli kraje o dobrej infrastrukturze. Nawet nie posiadając najszybszego samochodu, spokojnie można pokonać cały dystans w ciągu jednego dnia lub nocy.

Wyjeżdżając z północnej Polski warto jednak pomyśleć o noclegu na trasie, nawet jeśli kierowcy planują się zmieniać. Koszty takiej podroży zależą oczywiście od rodzaju paliwa i samochodu, należy jednak pamiętać o płatnych odcinkach dróg. W Czechach 10-dniowa winieta to koszt 310 koron, czyli ok. 60 zł, w Austrii za 10 dni zapłacimy 8,70 euro czyli ponad 36 zł. Nieco drożej za podobny odciek czasu zapłacimy na Słowacji – 10 euro, czyli ok. 40 zł, podobnie na Węgrzech, 2 975 forintów, czyli również ok. 40 zł.

Chorwacja
Zwiedzanie Chorwacji warto dobrze zaplanować, zdjęcie ilustracyjne, foto: fotolia.com

W Chorwacji sieć dróg również jest bardzo dobrze rozwinięta, koszt przejazdu autostradą zależy od odcinka, a opłatę uiszcza się gotówką lub kartą przy bramkach na autostradzie. Przyjmowane są także płatności w euro. Polacy nie potrzebują do Chorwacji wiz ani paszportów, nie ma także kontroli na granicach. Pamiętać należy o obowiązku zapinania pasów, posiadania apteczki, ubezpieczenia OC, trójkąta i kamizelek odblaskowych. Dopuszczalna ilość alkoholu – żadna. 0,00 promila. Dopuszczalna prędkość na autostradach to 130km/h, w terenie zabudowanym 50km/h. Ceny benzyny zbliżone są do polskich.

Udając się na wyspy trzeba też doliczyć koszt przeprawy promowej. Ta dziedzina transportu jest również dobrze rozwinięta, nie warto więc omijać zwiedzania wysp w obawie przed problemami z komunikacją.

Transport publiczny w Chorwacji zależy od wybranego środka lokomocji. Zdecydowanie lepiej wybierać autokary – są zazwyczaj w dobrym stanie trzymają się rozkładów jazdy, kursują zarówno pomiędzy dużymi miastami jak i mniejszymi miejscowościami, a ceny są przystępne – za 100 kilometrów zapłacimy ok. 25 złotych – cena zależy oczywiście od przewoźnika. Dobrze działa również komunikacja miejska, turysta, który nie ma prawa jazdy poradzi sobie w Chorwacji bez samochodu.

Samolot
Podróż samolotem do Chorwacji, foto: fotolia.com

Samolotem do Chorwacji

Mniej popularnym środkiem transportu jest wśród turystów samolot. Ceny lotów są wysokie, tańsze wymagają przesiadek. Bezpośrednio trasy Polska-Chorwacja obsługuje jedynie LOT, w wakacje pojawiają się też loty czarterowe.

Do tego należy doliczyć też koszt poruszania się już na miejscu – najwygodniej wypożyczonym samochodem, a nie jest to tania opcja w żadnym kraju.

W Chorwacji mamy do wyboru wiele rodzajów noclegów: hotele, apartamenty, pokoje i pola namiotowe. Najbardziej popularne są apartamenty, czyli pokoje z kuchniami i łazienkami, często również z tarasem czy dostępem do ogródka.

Noclegi pod namiotem należą do najtańszych opcji. Rozbijanie ich na dziko, w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest nielegalne.

Ceny zależą od miejscowości, standardu oraz czasu – zdecydowanie taniej jest po sezonie. Rezerwować można przez Internet, jednak bardzo popularna jest jazda „w ciemno”. Można wtedy zobaczyć apartament i negocjować cenę, trzeba jednak przygotować się na szukanie. Jeśli chcemy od razu po przyjeździe odpocząć, najlepiej znaleźć coś przed wyjazdem. z gospodarzami, zwłaszcza młodszymi, zazwyczaj bez problemu dogadamy się po angielsku.

Kempingi w Chorwacji znajdziemy w każdej turystycznej miejscowości. Są oznaczone gwiazdkami i odpowiadają standardom z pozostałej części Europy. Często posiadają one własne obiekty – domki i apartamenty. Noclegi pod namiotem należą do najtańszych opcji. Rozbijanie ich na dziko, w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest nielegalne.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!