Cetina,_kurz_hinter_Omis

Dyskretny urok małych miasteczek – Omisz

Omisz jest niewielkim, 6 i pół tysięcznym miasteczkiem w środkowej Dalmacji, przy ujściu Cetiny do Adriatyku. Stanowi doskonałą bazę wypadową. Blisko stąd do największych chorwackich atrakcji, na przykład do Splitu można się dostać za pośrednictwem podmiejskiego autobusu.

Ekstremalne atrakcje

Atrakcją, z której słyną okolice Omisza, jest spływ na pontonach rzeką Cetina. Trasa liczy 16 kilometrów i jest polecana tylko amatorom naprawdę mocnych wrażeń. Przy okazji podziwiać można piękno chorwackiej przyrody. W najbliższym otoczeniu miasta jest również możliwość wspinaczki górskiej w paśmie Mosor. Do wodnych atrakcji okolicy Omisza zalicza się również canyoning (pokonywanie dzikich rzek) i pływanie łodzią w górę rzeki.

Pasmo górskie Mosor w Chorwacji
Wspinaczka na Mosor, foto: pixabay.com

Kolejną atrakcją dla fanów bardziej ekstremalnego spędzania wolnego czasu, jest ZipLine. W skrócie, jest to zjazd na linach rozciągniętych nad rzeką. Trasa zjazdu liczy sobie 2 kilometry, w międzyczasie jest 8 tarasów. Prędkość, którą można osiągnąć to nawet 70 km/h. Każdy uczestnik jest instruowany o bezpiecznym sposobie pokonywania liny. Dostaje również kask i uprząż, która jest przypinana do liny. Trasę zabezpiecza dwóch ratowników. Mechanizm jest wyposażony w hamulec, dlatego można w miarę dowolnie sterować szybkością przejazdu, a nawet zatrzymać się w celu podziwiania malowniczych widoków kanionu rzeki Cetina. Ponieważ jest to atrakcja związana z dużą wysokością (najwyższy punkt to około 150 metrów nad ziemią), nie jest polecana osobom o lęku wysokości.

Miasto piratów

Noc piratów w Omiszu
Noc piratów w Omiszu, foto: pixabay.com

Noc piratów

Omisz jest znany ze swojej pirackiej przeszłości. Niegdyś tutejsi morscy rozbójnicy siali postrach w całym basenie Morza Śródziemnego. Dzisiaj śladem dawnych dziejów jest organizowana rokrocznie w sierpniu „Noc Piratów”. Wtedy to mieszkańcy przebierają się w charakterystyczne, pirackie kostiumy. Skorzystać też można z rejsów statkiem oraz zobaczyć występy artystyczne. Jest to atrakcja skierowana głównie do najmłodszych. Dzieci będą zachwycone widokiem strzelających armat! Pamiątką po obecności piratów w tym miejscu są dwie twierdze, położone na wzgórzach.

Uroki miasteczka

Miasto stanowi idealne miejsce na urlop dla amatorów spacerów. Urokliwe jest chociażby morskie nabrzeże. Poruszając się po mieście nie sposób nie natknąć się na liczne stragany ze świeżymi owocami i pamiątkami. Znajduje się w nim także targ rybny, na którym zaopatrzyć się można we wszystkie bogactwa Adriatyku. Na starówce wiele jest miejsc gdzie można przysiąść, korzystając z dającego wytchnienie od upału cienia. Stare miasto jest niewielkie, kamienne, pełne wąskich uliczek i przytulnych restauracyjek. Atrakcją Omisza jest pochodząca z XIII wieku twierdza Mirabela, ze szczytu której można podziwiać panoramę okolicy. Podejście na górę nie jest bardzo trudne, tym niemniej należy posiadać odrobinę kondycji i nie bać się wysokości. Ostatni etap wejścia na wąski taras widokowy wiedzie przez metalową drabinę.

Cetina, kurz hinter Omis IMG 8228” by Hedwig StorchOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Drugą twierdzą górującą nad Omiszem jest Fortica, zwana czasem Starimgradem. Pochodzi ona prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. Na zwiedzanie tego zabytku warto wybrać się rano, gdyż droga do niego prowadząca pnie się stromo pod górę i tylko częściowo wiedzie przez zacieniony las. Po drodze podziwiać można piękne widoki miasta. Okolice najlepiej podziwiać z wysokości wieży. Jest wtedy możliwość podziwiania krajobrazu Morza Adriatyckiego.

Od 1967 roku, w lipcu, odbywa się w mieście festiwal Klap, czyli zespołów wykonujących chorwacką muzykę ludową. Na samo wydarzenie bilety są wyprzedawane sporo wcześniej, koncerty są jednak transmitowane za pomocą telebimów, także można posłuchać wykonawców na żywo. Klapy są charakterystycznym elementem folkloru Chorwacji.

Omisz

Miasteczko Omisz, a przede wszystkim jego port, narażone są na silne wiatry bora, które utrudniają żeglowanie w tych okolicach. Czasami kąpieli nie sprzyjają zimne prądy, wynikające z bliskiego ujścia górskiej Cetiny do morza. Góry jednocześnie stanowią naturalną barierę od słońca i delikatnie chronią przed chorwackimi upałami. W samym centrum miasta położona jest duża, żwirowa plaża. Jest ona bardzo dogodna dla osób z dziećmi, gdyż morze tutaj nawet 50 metrów od brzegu jest płytkie. Ten rejon Dalmacji jest wymarzony dla zbieraczy muszelek. Ze względu na płyciznę znaleźć można prawdziwe okazy. Omisz położony jest przy tak zwanej Jadrance, głównej, starej drodze wzdłuż Adriatyku.

Sprawia to, że ruch w miasteczku jest spory. Rozwiązać ten problem ma powstająca obwodnica miasta. W tym celu wykuwane są tunele w skałach. W mieście inajbliższych okolicach nie ma problemu ze znalezieniem dogodnego noclegu. Zlokalizowane są tutaj zarówno kempingi (za dodatkową opłatą można skorzystać z dostępu do gniazdek elektrycznych), jak i hotele o różnym standardzie. Omisz oferuje bardzo smaczne wyżywienie. Spotkać można tutaj lokale ukierunkowane na kuchnię kontynentalną oraz takie, gdzie spróbować można specyficznych, lokalnych smakołyków, takich jak grillowane małże.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!