Chorwacka Baska

Dlaczego warto odwiedzić Baškę?

Baška jest miasteczkiem położonym na południowym wschodzie wyspy Krk – największej chorwackiej wyspy. Popularna wśród turystów odwiedzających Chorwację, wciąż nie zatraciła swojego przytulnego charakteru.

Dzięki wąskim uliczkom, kamiennym domom, kapliczkom, rosnącym w przydomowym ogródkach drzewkom oliwkowym i figowym można poczuć tutaj prawdziwy śródziemnomorski klimat.

Plaża w Bašce

Jedną z największych atrakcji Baški, która niewątpliwie wyróżnia miasteczko na tle pozostałych jest długa jak na chorwackie warunki Vela Plaża. Ma 1,8 km długości. Jej dodatkową zaletą jest pokrycie drobnym żwirem, nie kamieniami czy betonem, tak częstymi na chorwackim wybrzeżu. W okolicy plaży znajdują się kluby i hotele, jednak nie ma ona typowo rozrywkowego charakteru. Infrastruktura sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Znajdziemy tu boiska do siatkówki, piłki plażowej i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Plaża została wyróżniona Błękitną Flagą, odznaczeniem duńskiej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Przysługuje ono kąpieliskom i przystaniom, które spełniają założenia programu ochrony środowiska. Wzdłuż plaży spacerować można nadmorską promenadą, Paladą.

Chorwacka Baska
Nabrzeże Baski, foto: fotolia.com

Zabytkowa Baška

Baska to miasteczko z wielowiekową tradycją. Jej najsłynniejszym zabytkiem jest Bašćanska ploča, szeroka na 2 metry wapienna płyta z inskrypcją (jedną z najstarszych) w języku chorwackim, zapisaną głagolicą. Stanowi dowód nadania przez chorwackiego króla Znovimira ziemi opatowi klasztorou św. Łucji w 1100 roku. Oryginał odnaleziony został w II połowie XIX wieku w kościele św. Łucji w Juranvdorze, małej wsi niedaleko Baški. Dziś można zobaczyć tam kopię tablicy, oryginał zaś znajduje się w Zagrzebiu, w Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki. W Bašce zwiedzić można kościół Jan Chrzciciela, pochodzący z XI wieku, przebudowany jednak w wieku XIX. Tutaj znajduje się dzwon z XV wieku, jeden z najstarszych w okolicy. Warto zajrzeć także do Muzeum Sztuki Ludowej przy kościele św. Trójcy.

Miasto posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, liczne apartamenty, hotele i restauracje, stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania dalszych okolic. Z pewnością dobrze wybrać wakacje w Bašce, jeśli nastawieni jesteśmy na aktywny wypoczynek.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!