Jeziora Plitwickie

Chorwacki cud natury, Jeziora Plitwickie

Jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Chorwacji są Jeziora Plitwickie. To kompleks kilkunastu jezior krasowych połączonych wodospadami i kaskadami oraz otoczonych wapiennymi ścianami skalnymi. Leżą one we południowo-wschodniej części gór Mala Kalepa, niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną.

Wśród kaskad, wodospadów i jaskiń

Jeziora Plitwickie możemy podzielić na dwie części – Jeziora Górne i Jeziora Dolne. Są one położone kaskadowo, a różnica wysokości między najwyższym a najniższym akwenem wynosi 135 metrów. Wskutek tego możemy tu podziwiać wodospady, z wielkim impetem wypływające ze skał dolomitowych. Imponujące wrażenie robi najwyższy z nich – Veliki slap, którego kaskada liczy sobie aż 78 metrów.

Niezwykłym zjawiskiem przyrodniczym są też groble trawertynowe, powstałe w efekcie zachodzących zjawisk krasowych. Tworzą one swojego rodzaju pomosty występujące pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wodnymi. Wzdłuż tych naturalnych ścieżek zostały poprowadzone drewniane kładki, które pełnią funkcję szklaków turystycznych.

Jeziora Plitwickie w Chorwacji
Jedną z chorwackich atrakcji są Jeziora Plitwickie, foto: pixabay.com

W sumie na zwiedzających czekają aż 92 małe i duże wodospady oraz 16 krystalicznie czystych jezior o niespotykanym kolorze. Ani turkusowym, ani szmaragdowym. Momentami przypominający błękitny, to znowu bardziej odpowiadającym zielonemu. Zmieniającym się w zależności od kąta padania światła oraz zawartości minerałów w wodzie. Współtworzącym ze światłem słonecznym zjawisko wizualne jedyne w swoim rodzaju, inne o różnych porach dnia.

Na terenie parku narodowego znajdują się ponadto krasowe jaskinie. Najgłębsza z nich, Golubinjaca, ma aż 160 metrów. Tylko niektóre z grot są dostępne dla turystów. I jak nie trudno domyślić się, króluje w nich ciemność, dlatego warto pamięć o zabraniu podręcznej latarki.

Różnorodna flora i fauna

Na wyróżnienie zasługuje bogata flora i fauna. Jeziora otaczają nie tylko wapienne skały, lecz także rozległe, dziewicze lasy. Dominującymi gatunkami drzew są buki, jodły oraz klony. Towarzyszą im liczne odmiany roślin śródziemnomorskich i borealnych, a występujących tu gatunków jest około 1100. Taka różnorodność przyprawia o zawrót głowy.

Lasy zamieszkują wilki, rysie, niedźwiedzie brunatne, z kolei jaskinie to naturalne środowisko życia dla 15 odmian nietoperzy. Na szlaku możemy spotkać różne gatunki płazów i gadów, z których najbardziej znane to: salamandra plamista i traszka górska. Krystalicznie czysta woda jezior umożliwia obserwację życia ryb, których jednak nie ma tu zbyt dużo. Najpopularniejszym gatunkiem są strzeble potokowe, przemieszczające się całym ławicami wzdłuż brzegów i towarzyszące spacerującym.

Jezioro Kozjak w Chorwacji
Rejs po jeziorze Kozjak w Chorwacji, foto; pixabay.com

Rejs po jeziorze Kozjak

Niewątpliwą atrakcją jest rejs statkiem po jeziorze Kozjak, największym i najgłębszym zbiorniku z całego kompleksu, liczącym sobie 82 ha powierzchni i 46 m głębokości.

Zwiedzanie na różne sposoby

Jeziora Plitwickie tworzą największy powierzchniowo i jednocześnie najstarszy park narodowy w Chorwacji, istniejący od 1949 roku, a od 1979 roku znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar parku został zagospodarowany niezwykle starannie i rozsądnie, a można go zwiedzać co najmniej na trzy sposoby – pieszo, pociągami bądź statkami pasażerskimi.

Szlaków pieszych jest kilkanaście, wszystkie są bardzo dobre oznakowane i niezbyt wymagające. Ich łączna długość to 18 kilometrów. Przejście najdłuższej trasy, oprowadzającej wzdłuż wszystkich jezior, zajmuje około ośmiu godzin, z kolei pokonanie najkrótszej trasy, obejmującej zaledwie niewielką cząstkę parku narodowego, to wycieczka na dwie godziny. Ciekawą alternatywą jest trasa pięciogodzinna – dla przeciętnego turysty nie powinna być zbyt dużym obciążeniem, a pozwoli zobaczyć niemal wszystkie atrakcje przyrodnicze.

W kasach parku narodowego możemy zakupić bilety jedno- lub dwudniowe, każdorazowo w cenę wliczone są kolejka i rejs statkiem. Na teren parku możemy dostać jednym z dwóch wejść, przy każdym z nich znajdują się kasy biletowe, punkty informacji turystycznej oraz parkingi. Wszystko jest przygotowane na przyjęcie jak największej liczby turystów, a bywa ich tu naprawdę dużo – około miliona rocznie.

Cud natury na wyciągnięcie ręki

Przed wyruszeniem w drogę warto spakować polar i kurtkę deszczową.

Warto przy tym zauważyć, że wszystko to jest niemal na wyciągnięcie ręki. Biura podróży organizują całą masę wycieczkę do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, możemy tu też dojechać lokalnymi autobusami lub własnym samochodem. Park jest położony w połowie trasy między Zadarem a Zagrzebiem.

Przed wyruszeniem w drogę warto spakować polar i kurtkę deszczową. Piękne krasowe jeziora są ukryte pośród gór, gdzie pogoda jest dużo bardziej zmienna niż na słonecznym wybrzeżu. Tak uzbrojeni możemy śmiało ruszać na podbój chorwackiego cudu natury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!