Katedra św. Dujama

Chorwacja 3x naj

Większości turystom Chorwacja kojarzy się jedynie z piaszczystymi, rozległymi plażami, przejrzystym morzem oraz swoistą wizytówką kraju czyli Dubrownikiem. To spory błąd, ponieważ kraj ten kryje w sobie wiele ciekawostek.

Trzy spośród nich zasługują na naszą wyjątkową uwagę. Są to:

Najpiękniejsza plaża

Chociaż kraj, jakim jest Chorwacja słynie z przepięknych plaż, to jedna z nich zasługuje na wyjątkowy podziw. Jest to Zlatin Rat znajdująca się na wyspie Brac w miejscowości Bol. Jej piękno jest na tyle zachwycające, że Zlatin Rat na stałe zagościła w rankingach najpiękniejszych plaż w całej Europie.

Zlatin Rat to także ulubione miejsce windsuferów z całego świata.

Nie tylko jej wygląd zasługuje na uwagę. Plaża ta charakteryzuje się pewną wyjątkową cechą. Otóż, w zależności od kierunku wiatru i fal morskich, zmienia swój kształt. To absolutny unikat, jeśli chodzi o tego typu atrakcje turystyczne. Zlarin Rat to także ulubione miejsce windsuferów z całego świata.

Najstarszy obiekt zabytkowy

Mauzoleum cesarza Dioklecjana
Katedra św. Dujama w Splicie

Katedra św. Dujama

Według różnych źródeł za najstarszy zabytek Chorwacji uznaje się katedrę św. Dujama. Ten obiekt sakralny znajduje się w miejscowości Split i zalicza się jednocześnie do najstarszych tego typu konstrukcji na świecie. Za datę jej powstania uznaje się początek IV wieku. Wtedy też funkcjonowała, jako mauzoleum cesarza Dioklecjana.

Budynek przybrał kształt niskiej, przysadzistej rotundy. Jej cechę charakterystyczną stanowi wysoka i smukła dzwonnica. Na uwagę zasługują również: bogato rzeźbione kolumny, skarbiec oraz katedralne archiwum.

Inne źródła z kolei, wymieniają w tej kategorii Tablicę z Baški pokrytą głagolicą czyli najstarszym pismem słowiańskim. Zabytek znajduje się we wsi Jurandvor mieszczącej się na wyspie Krk. Miejsce, w którym jest przechowywana to kościół św. Łucji. Widniejące na niej zapiski, datuje się na 1100 rok.

Największe jezioro

Chorwacja może też pochwalić się unikalnymi okazami przyrodniczymi. Wśród nich znajduje się Jezioro Vransko. Aby je odszukać, musimy udać się do Dalmacji, a ściślej mówiąc na Riwierę Zadar. To właśnie tam, zlokalizowany jest Park Narodowy, na obszarze którego znajduje się Jezioro Vransko. Jego unikalność tkwi nie tylko w rozmiarze. Otóż, w rzeczywistości jest to pole krasowe wypełnione wodą. Na jego brzegu zamieszkały liczne gatunki ptaków. Stąd też jego obszar często odwiedzają ornitolodzy oraz amatorzy spędzania czasu wolnego w bliskim otoczeniu przyrody.

Wyspa Kornati i jezioro Vransko - Dalmacja
Jezioro Vransko w Dalmacji, foto: fotolia.com

Jak zatem widzimy, Chorwacja ma nam o wiele więcej do zaoferowania, niż tylko przyjemne warunki odpoczynku czy gwarancję relaksu. Warto o tym pamiętać, zanim wybierzemy się kolejny raz na chorwacką plażę…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!