Panorama Splitu

7 miejsc, których nie możesz pominąć w Splicie

Split jest jednym z najciekawszych chorwackich miast, zachwycającym zarówno zabytkową zabudową, jak i malowniczym usytuowaniem nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Mnogość zabytków, na jakie natrafimy przy jego zwiedzaniu, może przyprawić o zawrót głowy. 

Jak wybrać te najciekawsze? Przestawiamy listę 7 miejsc, których nie można pominąć w Splicie.

Pałac Dioklecjana

Wszystkie drogi w Splicie prowadzą do Pałacu Dioklecjana, najbardziej rozpoznawalnego zabytku w całym mieście. Gigantyczny kompleks, zajmujący w sumie powierzchnię 39 tysięcy m2 powstał na rozkaz rzymskiego cesarza na przełomie III i IV wieku n.e. Marzeniem władcy było, aby jego siedziba prezentowała się jak najbardziej okazale, dlatego została otoczona potężnymi murami obronnymi z aż 16 wspaniałymi basztami, a do ozdobienia jej wnętrz użyto niezwykle kosztownych marmurów sprowadzanych z Włoch i Grecji. W tym wypadku jednak koszty nie odgrywały najmniejszej roli.

Pałac Dioklecjana
pałac Dioklecjana w Splicie, foto:pixabay.com

Cesarski luksus

W późniejszych wiekach w obrębie murów pałacowych powstało wiele nowych zabudowań, które złożyły się na miasteczko. Spacerując po zabytkowych uliczkach Splitu, powinniśmy mieć świadomość, że w odległej przeszłości całe to terytorium było jedną wielką rezydencją cesarską.

Katedra św. Dujama

Jednym z zabudowań, które mieści się na terenie dawnego kompleksu cesarskiego, jest Katedra św. Dujama. Sam budynek powstał w IV wieku, a na świątynię chrześcijańską został przemianowany na przełomie VII i VIII wieku. Wcześniej mieściło się tu Mauzoleum Dioklecjana, a pamiątką z tych czasów są korynckie kolumny oraz fryz przedstawiający cesarza wraz z małżonką. Wnętrza kościoła prezentują jedyną w swoim rodzaju mieszankę stylów architektonicznych, doskonale odzwierciedlającą jego długą i burzliwą historię. Z daleka katedrę można rozpoznać po masywnej romańskiej dzwonnicy, liczącej aż 61 metrów.

Świątynia Jowisza

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po mieście jest Świątynia Jowisza, która również znajduje się na terenie Pałacu Dioklecjana. W czasach starożytnych była miejscem kultu rzymskich bóstw, w VII wieku została zamieniona w chrześcijańskie baptysterium. Zasługuje na uwagę ze względu na zabytki kryjące się w jej wnętrzach – figurę Jana Chrzciciela i sarkofagi arcybiskupów. Wejścia do świątyni strzeże egipski sfinks bez głowy.

Split plac Narodowy
Plac Narodowy w Splicie, foto:fotolia.com

Plac Narodowy

Równie interesujące, co pozostałości po starożytnych budowlach są obiekty pochodzące z czasów średniowiecza. Najbardziej reprezentacyjne z nich mieszczą się na Placu Narodowym, często nazywanym centrum średniowiecznego Splitu. Wyróżniającymi się obiektami są: gotycki Ratusz z loggią oraz Wieża Zegarowa z zabytkowym zegarem słonecznym. Wokół placu znajduje się mnóstwo restauracji i barów, w których można spróbować lokalnych specjałów.

Bramy Miejskie

Podczas przechadzki po dawnym kompleksie cesarskim natkniemy się na potężne bramy miejskie. Uwagę turystów przyciąga zwłaszcza kunsztownie zdobiona Brama Złota, przez którą w przeszłości wiodła główna droga do pałacu. Wielu przechodniów zatrzymuje się też przy Bramie Srebrnej po to, aby bliżej przyjrzeć się zdobiącym ją otworom okiennym. Warto także przystanąć przy Bramie Żelaznej, z okazałą dzwonnicę. Warto tak zaplanować spacer po Splicie, aby mieć okazję zobaczyć wszystkie trzy bramy.

Miejskie targowiska

Aby w pełni poczuć klimat Splitu, warto udać się na któreś z miejskich targowisk. Jedno z nich sąsiaduje z murami dawnego pałacu cesarskiego. Gwarne, radosne, tętniące życiem od wczesnych godzin porannych miejsce jest z pewnością warte uwagi. Znajdziemy tam głównie produkty spożywcze, zwłaszcza ogromny wybór ryb i owoców morza. Będąc na targowisku, koniecznie trzeba spróbować świeżych owoców i warzyw oraz skusić się na którąś ze słodkich przekąsek zachwalanych przez straganiarzy.

Panorama Splitu
Widok na Split z Parku Marjana, foto:fotolia.com

Park Marjan

Najlepszym zwieńczeniem wędrówki po Splicie będzie spędzenie relaksującego popołudnia w Parku Marjan, usytuowanym na najbardziej wysuniętej części półwyspu Marjan, na wzgórzu wznoszącym się na wysokość blisko 200 metrów nad poziomem morza. Teren miejskiego skweru, porośnięty przez rozłożyste sosny i urodzajną śródziemnomorską roślinność, jest idealnym miejscem wytchnienia od męczących upałów. Z najwyższych punktów parku rozciąga się wspaniały widok na Split, okoliczne wyspy oraz bezkresną taflę morską.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!