Dubrownik to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie da się ukryć, że jest tu mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia i najlepiej tak zaplanować zwiedzanie, by podczas wizyty w tym mieście zobaczyć je wszystkie lub chociaż większość z nich. A jeśli czasu brak i trudno się zdecydować? Zobacz listę TOP 5 zabytków, których dosłownie nie można przegapić!
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Budowlę wzniesiono na przełomie XVII i XVIII wieku na miejscu świątyni romańskiej, zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi. Zaprojektował ją włoski architekt Andrea Buffalini. Zbudowana została na planie krzyża, z ołtarzem zwróconym w zachodnią stronę. Na ołtarzu znajduje się malowidło wykonane prawdopodobnie w pracowni Tycjana, według niektórych, wyszło spod jego pędzla. Najciekawszą częścią katedry jest skarbiec, w którym przechowywane są w złotych szkatułach relikwie św. Błażeja, patrona Dubrownika. Jego czaszkę złożono w bizantyjskim relikwiarzu w kształcie korony, wykonanym ze złota, srebra oraz ozdobnych płytek.
Pałac Rektorów
Obiekt stanowił kiedyś oficjalną rezydencję przywódcy Republiki Dubrownickiej. Przy głównym wejściu stoi posąg św. Błażeja, a drzwi zdobi kołatka w kształcie lwa. Na pierwszym piętrze zobaczyć można komnatę Wielkiej Rady, pozostałe sale służą za siedzibę muzeum. Na zewnątrz pałacu znajduje się wspaniała loggia, z gotyckim krzyżowo-żebrowym sklepieniem, a na dziedzińcu pomnik Miha Pracata, bogacza, który cały swój majątek pozostawił republice.
Kościół i klasztor Franciszkanów
Wejście do tego zabytkowego budynku prowadzi przez XV-wieczny portal z wizerunkiem Piety, św. Jana Chrzciciela oraz św. Hironima. Świątynia została mocno zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi w 1667 roku, niewiele zachowało się do dziś z jej pierwotnego, XIV-wiecznego kształtu. Jednym z elementów, który ocalał, są krużganki. Wyjątkowo piękne, sprawiają wrażenie delikatnych, dzięki wąskim, smukłym kolumnom, które połączono w pary wspólnymi kapitelami, ozdobionymi wizerunkami zwierząt, ludzi i fantastycznych stworzeń. Na terenie klasztoru znajduje się też apteka, uznawana za najstarszą w Europie.
Mury miejskie
Jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu w Europie. Długie na 2 kilometry, szerokie na 6, a miejscami osiągające nawet 25 metrów długości, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Chorwacji. W skład fortyfikacji wchodzą też baszty, bastiony oraz forteca. Mury powstawały od VIII do XII wieku, wzmacniane później w związku z narastającymi zagrożeniami. Część umocnień miasta znajduje się także poza jego murami, są to to fortece: Revelin oraz św. Wawrzyńca.
Brama Pile
Jedna z bram prowadzących do Starego Miasta, składa się z dwóch części: zewnętrznej – renesansowej oraz wewnętrznej – gotyckiej. Nad samym wejściem znajduje się jeden z wielu w Dubrowniku posągów św. Błażeja.