Trogir Stare Miasto

5 miast, które trzeba odwiedzić w Chorwacji

Chorwacja to coraz bardziej popularny wśród Polaków cel wakacyjnych wycieczek. Nie ma wątpliwości, że ta sława jest w pełni zasłużona, leży tu bowiem wiele miejscowości, które mogą pochwalić się wielowiekową tradycją albo są zwyczajnie malowniczo położone. Oto lista miast, które trzeba odwiedzić w Chorwacji. 

Trogir

Trogir to niewielkie dalmatyńskie miasteczko z bogatą historią. Warto tu przyjechać, chociażby po to by pospacerować po Starym Mieście, tak urodziwym, że bez problemu rywalizować może z tym ze Splitu. Należy zwiedzić je w całości, ale dłużej przystanąć przy zabytkach wymienianych w przewodnikach, takich jak Brama Lądowa, czy Pałac Ćipiko. Pięknie prezentują się budynki wybudowane z jasnego kamienia, co dodaje miastu wiele powściągliwej elegancji, ale nie jest jednocześnie przytłaczające. Atrakcje historyczne są na tyle doniosłe, że miasto w 1997 roku zostało objęte ochroną UNESCO. Nocą budzi się w Trogirze klimat portowego miasteczka, warto więc poznać i tę jego odsłonę. Leży w centrum riwiery, a w jego najbliższym otoczeniu znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Chorwacji.

Trogir Stare Miasto
Stare Miasto w Trogirze, foto: pixabay.com

Rijeka

Rijeka nie jest zbyt często wymieniana w przewodnikach po Chorwacji. Zdecydowanie niesłusznie, ponieważ miejsce to, mimo jego odmiennego charakteru, także warto zobaczyć.

Przede wszystkim Rijeka to miasto przemysłowe, z największym portem morskim na terenie Chorwacji. Życie koncentruje się głównie wokół miejskiego deptaku – Korzo, z charakterystyczną wieżą zegarową. W centrum nie brakuje pamiątek po pobycie Rzymian na tych terenach. I nie tylko, można tu bowiem podziwiać także secesyjne kamieniczki i budynek Narodowego Teatru Chorwackiego. Nieuporządkowany misz-masz? Nie, to raczej wyjątkowo ciekawy wizualnie eklektyzm, który obrazuje dobitnie różne fazy rozwoju miasta. Jeżeli tylko siły pozwolą, warto odwiedzić wzgórze Trast z twierdzą z XIII wieku. Ten zakątek Rijeki wyjątkowo malowniczo prezentuje się w promieniach zachodzącego słońca.

Dubrownik

Dubrownik jest prawdziwą perłą w koronie chorwackich miast. Mało kto o nim nie słyszał, a swoją popularność na świecie zawdzięcza między innymi serialowi Gra o Tron – właśnie w tym mieście nakręcono wiele ujęć plenerowych do tej produkcji. Grzechem byłoby pominięcie potężnych murów Dubrownika. Pochwalić się on może oryginalnymi, średniowiecznymi założeniami urbanistycznymi. Właśnie w nie wkomponowały się budynki należące do współczesnych mieszkańców. Zabytków jest tak wiele, że nie sposób wymienić je wszystkie. Cały ciąg uliczek stanowi zabytek jako całość.

Dubrownik z lotu ptaka
Dubrownik otaczają potężne mury miejskie, foto:fotolia.com

Mury miejskie w Dubrowniku

Najważniejsze są jednak potężne mury miejskie wraz z systemem fortyfikacji. Można je zwiedzać, a widok z nich jest wspaniały. Warto również zapłacić za rejs, który odbywa się wokół murów. Z perspektywy wody Dubrownik prezentuje się monumentalnie. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

Split

Split stanowi drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Jest ono najbardziej znane z pozostałości pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana, które stanowi całą starówkę. Z biegiem lat mury i inne fragmenty popałacowe wtopiły się w miejską tkankę, stając się jej naturalnym uzupełnieniem. Złota Brama, Pałacowa Dzwonnica, Katedra św. Dujama – to tylko niektóre z miejsc, przez które wieść musi koniecznie trasa przemarszu. Ale tak naprawdę najlepszym sposobem na zauroczenie się urodą Splitu, jest zabłądzenie wśród licznych uliczek starówki. Zobaczyć trzeba także promenadę, eleganckie miejsce, przy którym toczy się nocne życie Splitu i jak na dłoni widać port. Wysadzana jest ona palmami, co podkreśla wakacyjny klimat.

Panorama Splitu
Panorama Splitu, foto:fotolia.com

Korczula

Korczula to miasto Marco-Polo, domniemane miejsce jego urodzin. Dlatego też można zwiedzać jego kamienny dom, z muzeum poświęconym życiu słynnego podróżnika. Wiąże się z nim również największa atrakcja miasta, czyli wrześniowa inscenizacja bitwy morskiej, do której doszło pomiędzy marynarką Genui i Wenecji. W jej trakcie zostaje pojmany i uwolniony Marco Polo. Zresztą cała Korczula słynie z atrakcji festiwalowych. Zobaczyć można również: Międzynarodowy Festiwal Marco Polo czy spektakl muzyczny z pokazem rytualnego tańca Moreszka. Stanowią one interesujące doświadczenie. Sama Korczula jest urokliwym miastem, którego starówka z lotu ptaka przypomina rybę z uliczkami układającymi się na kształt ości. Tutejsza kuchnia warta jest grzechu i gwarantuje niezapomniane doświadczenia smakowe.

Chorwację warto odwiedzić z wielu powodów. Ale w pogoni za wakacyjnym słońcem i kąpielami morskimi, nie wolno zapominać również o odwiedzeniu obowiązkowych miast, dzięki którym nieco bliżej można poznać bałkańską historię i współczesność.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!