Minorka

Baleary-znajdź swoją wyspę

Baleary to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez europejskich turystów. Pięć należących do Hiszpanii wysp na Morzu Śródziemnym oferuje odwiedzającym wiele zabytków, plaż oraz dobrą zabawę. Nie da się wybrać spośród nich tej najlepszej i najciekawszej, ponieważ każda z nich ma swój własny urok i atrakcje.

Największą i chyba najpopularniejszą z wysp jest Majorka. To tutaj znajduje się największe miasto całego archipelagu, będące obowiązkowym punktem wycieczki dla tych, którzy lubią spędzać czas na zwiedzaniu.

Zabytkowa Majorka

Na pewno warto swoje kroki skierować w kierunku jednej z najwspanialszych budowli na wyspie: katedry La Seu. Budowano ją kilkaset lat, początek zainicjował król Aragonii Jakub I, chcąc w ten sposób wyrazić wdzięczność za pokonanie Maurów. Poświęcona została na początku XVII wieku, a ostatnie zmiany wprowadzono dopiero na początku XX wieku. Przy świątyni funkcjonuje muzeum katedralne mieszczące się w dzwonnicy. W bliskim sąsiedztwie katedry mieści się pałac, renesansowe fortyfikacje oraz kolejne z tutejszych muzeów. Niezwykłe wrażenie robi także Zamek Bellver.

Katedra La Seu na Majorce
Katedra La Seu w Palma de Mallorca, foto: pixabay.com

Poza stolicą również nie brakuje ciekawych miejsc do zwiedzenia: tuż obok miasta Pollensa znajduje się kompleks budynków klasztornych, z których roztacza się wspaniały widok na pobliskie miasteczko oraz góry. W Soller zachwyca kościół św. Bartłomieja, a w Valdemossie klasztor z pięknymi miniogrodami, Pałac Króla Sancha oraz muzeum sztuki współczesnej. Majorka to jednak nie tylko miasta, to także Smocze Jaskinie, oceanarium, park safari i parki wodne – wszystkie atrakcje, jakie mogą sprawić, że na Majorce dobrze bawić będą się także najmłodsi.

Rozrywkowa Ibiza

Kolejna z wysp, Ibiza, słynie ze swojego mocno rozrywkowego charakteru. Niezliczone ilości klubów oraz barów, najlepsi DJ`e, przyciągają tu młodych ludzi z całej Europy. Na tej wyspie znajduje się też największy klub na świecie, Privilege, mieszczący 10 000 ludzi. Różnorodna muzyka, międzynarodowe towarzystwo, atmosfera wakacji – z pewnością pozwalają wyszumieć się tym, którzy na wakacjach szukają przede wszystkim zabawy. Ibiza nie jest jednak jedną wielką dyskoteką. Posiada także wiele innych atrakcji – jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, windsufringu, nurkowania, posiada dobre warunki do uprawiania wspinaczki oraz prostych wycieczek górskich. Jest tu także sporo miejsc do zwiedzania, np. Dalt Vila, z renesansowymi fortyfikacjami, zamkiem oraz malowniczą starówką czy Sant Rafael de Roca i Sant Antoni de Portmany z zabytkowymi kościołami.

Spokojna Formentera

Nieco inny klimat posiada mniej znana wyspa, Formentera. Szczyci się najpiękniejszymi plażami spośród całych Balearów. Szczególnie wspaniała jest Platja de Illetes, na której biały, drobny piasek miesza się z resztkami różowych koralowców. W północnej części plaży znajdziemy zaś niezwykłe kompozycje z kamieni, które na pamiątkę pozostawiają tu turyści.

Jednak z plaż Formentery
Formentera słynie z pięknych, spokojnych plaż, foto: pixabay.com

Plaże

W pobliżu znajduje się plaża de Llevant, często zwana „bliżniaczą” w stosunku do Platja de Illetes. Jest to szeroki pas piasku, o długości 1,5 km, spokojniejszy i mniej zatłoczony niż plaża-siostra, choć i tu znajdują się liczne bary i restauracje. Warto także odpocząć na Platje de Migjorn ciągnącej się aż przez 7 kilometrów. Im dalej na północ, tym mniej plażowiczów i coraz więcej miejsc popularnych wśród nudystów.

Dla osób lubiących spokój, Formentera będzie bardzo dobrym wyborem. Nie znaczy to jednak, że oprócz pięknej przyrody wyspa nie ma niczego do zaoferowania. Zwiedzić można Sant Francesc de Formentera, stolicę wyspy, z ciekawym muzeum etnologicznym, latarnię morską w Pilar de La Mola. Na chcących się zabawić czekają dyskoteki i puby w Es Pujols.

Niewielka Cabrera

Najmniejsza z wysp to Cabrera. Jej powierzchnia zajmuje zaledwie 17 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkana przez 50 mieszkańców. Poza sezonem turystycznym jest ich jeszcze mniej. Cały obszar zajmuje Park Narodowy, a tutejsza przyroda jest naprawdę warta podziwu. Na wyspie nie ma żadnego hotelu, więc na zwiedzenie jej należy się udać z innej, ale wycieczki organizowane są często i naprawdę warto się na taką zdecydować. Przejrzyste wody zatoki Puerto de Cabrera przyciągają miłośników nurkowania, nie mniej malownicza jest zatoka Punta de ses Bledem. Przyroda wyspy jest zachwycająca, jednak amatorzy zabytków nie znajdą tu nic dla siebie. Nad wyspą górują ruiny zamku, znajduje się tutaj także latarnia morska. Zdecydowanie za to odnajdą się tu miłośnicy zwierząt: w parku narodowym żyje wiele gatunków będących pod ochroną.

Minorka

Ostatnia z wysp, Minorka, najdalej odsunięta od stałego lądu, jest miejscem odpowiednim zarówno dla fanów aktywnego wypoczynku, plażowania, jak i historii. Znajduje się tutaj osada prehistoryczna Torcello, zabytkowe miasteczka: Ciutadella, Mahon i Es Mercedal. W każdym z nich czekają inne atrakcje, w każdym można poczuć śródziemnomorskiego ducha przechadzając się wąskimi uliczkami czy odpoczywając w restauracjach serwujących owoce morza. Oczywiście, tak jak na pozostałych wyspach i tu znajdują się piękne, piaszczyste plaże, otoczone czystą, lazurową wodą. Najpopularniejsze i najładniejsze znajdują się na południu.

Minorka na Balearach
Minorka to idealne miejsce na wakacje, foto: pixabay.com

Pięć wysp, z których każda ma do zaoferowania to, czego ludzie najczęściej szukają na urlopie: piękne plaże, ciepłą wodę, zabytki, wspaniałą kuchnię, górskie szlaki, przyrodę oraz zabawę do białego rana. Nic dziwnego, że cieszą się niesłabnącą popularnością. Każdy może znaleźć tutaj to, na czym najbardziej mu zależy i nawet wybierając się na wakacje większą grupą, wybierając Baleary, można sprawić, że każdy uczestnik wyprawy wróci do domu zadowolony.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!