Dorsz danie rybne

Posmakuj Portugalii

Kuchnia Portugalii nie jest zbyt znana w Polsce, a już na pewno pod względem popularności pozostaje daleko w tyle za kuchnią włoską, francuską czy choćby hiszpańską. Jak więc ugryźć Portugalię, czego w niej szukać i czego koniecznie spróbować, jeśli chcemy poznać również smak i zapach tego kraju? 

Jak przystało na nadmorskie państwo Portugalia szczyci się bogactwem ryb i owoców morza. Na pierwsze miejsce wysuwa się tutaj dorsz bacalhau. Najpopularniejszą jego postacią jest, co może dziwić, dorsz suszony, który kojarzy się raczej z krajami północnymi. Tu jednak jada się go pod niezliczoną ilością postaci, zwłaszcza jako bacalhau a bras ( dorsz z jajecznicą i cebulą) i  bacalhau á gomes de sá (dorsz zapieczony z ziemiankami oraz jajkiem). Co ciekawe, popularność dorsza wpłynęła na to, że Portugalczycy stracili własne zasoby i dzisiaj importują tę rybę z Norwegii. Chętne jada się tu także tuńczyki, sardynki, langusty i krewetki. Sztandarowym daniem z owoców morza jest caldeirada, czyli gulasz ze skorupiaków, ryb, pomidorów i ziemniaków. Zamiłowanie do tych ostatnich jest w Portugalii całkiem spore. Są one częstym dodatkiem do wielu rybnych dań.

Dorsz danie rybne
Portugalczycy kochają dorsza w każdej postaci, foto:pixabay.com

Na stołach króluje mięso

Sporo w kuchni portugalskiej mięs różnych rodzajów. Wołowina, baranina, drób, a także mało popularne w Polsce koźlina czy mięso kuropatwy, to także tradycyjne smaki Portugalii. Wśród mięs przoduje jednak wołowina. Najpopularniejsze dania mięsne to Cozido á Portugesa, czyli gotowana mieszanka mięs z warzywami oraz tripas à moda do Porto, flaki z fasolą. Typowa dla południa kraju, spotykana jednak praktycznie wszędzie jest wieprzowina z małżami, carne de porco à Alentejana.

Jeśli coś łączy kulinarne upodobania Polaków i Portugalczyków, to z pewnością zamiłowanie do zup. Sztandarowym daniem jest tu caldo verde, dzięki dodatkowi kapusty nazywane zieloną zupą. Warto spróbować również Sopa de pedra, zupy na bazie czarnej fasoli i marchwi.

Słodkie smaki Portugalii

Czy wegetarianie mają czego szukać w Portugalii zajadającej się dorszem, skorupiakami i wołowiną? Jak najbardziej. Tutejsza kuchnia obfituje także w doskonałej jakości warzywa i owoce, a sztandarową warzywną potrawą jest feijoada, gulasz z fasoli i chleba. Słynne są także portugalskie sery z mleka koziego lub owczego, płynne lub twarde, spożywane główne jako zakąski.

Portugalski deser
Pastel de nata, popularny deser w Portugalii, foto: pixabay.com

Portugalskie desery

Portugalczycy kochają słodycze. Desery są nieodzownym elementem obiadu, a każda miejscowość ma jakiś słodki powód do dumy. Tak jak we Wiedniu punktem obowiązkowym jest zjedzenie tortu Sachera, tak w Portugalii skosztować należy pastel de nata, babeczek z budyniowym nadzieniem, podawanych na ciepło z cukrem i cynamonem oraz pão-de-ló, ciasta biszkoptowego. Fani bardzo słodkich przekąsek z pewnością będą zachwyceni ovos moles, małymi kuleczkami z masą przypominającą kogel-mogel.

Musujące napoje

Jako kraj, w którym uprawia się najwięcej odmian winogron, Portugalia szczyci się doskonałym winem. Oprócz win białych i czerwonych posiada także lekkie, musujące wino zielone. Najsłynniejszym spośród tutejszych win jest oczywiście Porto, jednak będąc w Portugalii nie sposób spróbować mniej znanych za granicą gatunków.

Tutejsze kulinarne rytuały, niespieszne spożywanie posiłków często w gronie rodziny i przyjaciół, dwudaniowe obiady i kolacje nierzadko zakończone deserem, sprzyjają poznawaniu kraju od kuchni. I to dosłownie. Planując kulinarne zwiedzanie Portugalii trzeba pamiętać o tym, że restauracje często zamykane są popołudniami, by otwierać się znów wieczorem. Najlepiej wcześniej sprawdzić czy lokal, w którym planujemy jeść późny obiad, nie okaże się zamknięty.

Dla tych, którym z Portugalią trudno będzie się pożegnać, namiastką kraju mogą okazać się te produkty, które bezpiecznie można przywieźć ze sobą z wakacji, czyli doskonałe oliwy, oliwki, mięsne konserwy, ocet winny, a dla podróżujących własnym samochodem, także sery.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!