Domy wikingów w Oslo

7 oryginalnych muzeów w Oslo

Dla miłośników muzeów i galerii Oslo jest miastem wprost wymarzonym na kilkudniowy pobyt. Nawet ci, którzy na co dzień stronią od odwiedzania tego typu obiektów, będą mile zaskoczeni tym, co oferuje stolica Norwegii.

Słowem wstępu warto dodać, że zwiedzenie Oslo będzie dużo bardziej ekonomiczne, jeśli zdecydujemy się na nabycie karty miejskiej Oslo Pass. Najtańszą opcją jest karta 24-godzinna, a jej zakup to jednorazowy wydatek w wysokości 320 NOK (około 150 zł) za bilet normalny i 160 NOK (około 75 zł) w przypadku biletu ulgowego. W pierwszej chwili wydaje się, że to dużo, ale jeśli przypomnimy sobie, jak drogim krajem jest Norwegia, cena nie będzie już tak szokująca.

Posiadanie karty Oslo Pass otwiera przed nami wiele możliwości.  Za darmo możemy korzystać z komunikacji miejskiej, w tym rejsów na Półwysep Bygdøy, a przy okazji zostaniemy bezpłatnie wpuszczeni do niektórych muzeów.

Port w Oslo
Port w Oslo, foto:pixabay.com

Muzealny Przylądek Bygdøy

Prawdziwe zagłębie niezwykle ciekawych muzeów znajduje się na Przylądku Bygdøy, do którego regularnie kursują statki pasażerskie z Oslo.

Najsłynniejszym ze znajdujących się tam obiektów jest Muzeum Ekspedycji Polarnych Fram, w którym zgromadzono eksponaty opowiadające o arktycznych wyprawach słynnych norweskich polarników. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest wizyta na pokładzie Framu, uchodzącego za „najsilniejszy statek świata”. To właśnie na nim, w 1911 roku, norweski badacz polarny Roald Amundsen wraz z grupą towarzyszy dopłynął na Biegun Południowy, jedno z najzimniejszych miejsc na Ziemi.

Morskie ekspedycje są też tematem przewodnim w Muzeum Kon-Tiki. Mieszczą się w nim tratwy i łodzie, na których pływał inny znany podróżnik, Thor Heyerdahl. Najcenniejszym zabytkiem jest tratwa Kon-Tiki, na której norweski odkrywca w 1947 roku pokonał odległość 8000 km z Peru do wysp Oceanii. Wyczyn zdumiewa tym bardziej, że tratwa zbudowana jest wyłącznie z lekkiego drewna powiązanego linami, bez zastosowania choćby jednego gwoździa.

Eksponaty z bardziej odległych epok czekają na odwiedzających Muzeum Wikingów, gdzie znajdują się łodzie Wikingów pochodzące jeszcze z IX wieku. Najlepiej zachowana z nich, łódź z Oseberg ma 22 metry długości i kończy się charakterystycznie zadartą rufą. Wygląda jakby dopiero co przeniesiono ją z planu filmowego opowiadającego o skandynawskich wojownikach. Uwagę zwracają również nietypowe przedmioty z życia codziennego Wikingów, w tym bogato zdobione sanie i powozy konne.

Domy wikingów w Oslo
Muzeum Ludowe w Oslo, foto: pixabay.com

Muzeum Ludowe

Doskonałym zwieńczeniem pobytu na Przylądku Bygdøy będzie wizyta w Norweskim Muzeum Ludowym, jednym z największych i najpiękniejszych skansenów w całej Europie. Wszystko mieści się na otwartej przestrzeni, po której możemy się przechadzać pośród 155 zabytkowych obiektów sprowadzonych z całej Norwegii. Jednym z najstarszych budynków jest urzekający kościół klepkowy pochodzący z połowy XIII wieku. W założeniach cały kompleks miał odzwierciedlać życie mieszkańców norweskich wsi i miasteczek w wiekach od XVIII do XIX. I trzeba przyznać, że twórcom skansenu udało się to zamierzenie zrealizować . Podczas spaceru ma się bowiem wrażenie przeniesienia w czasie o co najmniej 100 lat wstecz.

Muzeum Przyrodnicze

Imponujące zbiory zoologiczne i geologiczne są powodem, dla którego warto wpaść do Muzeum Przyrodniczego. Możemy tutaj odbyć podróż po wszystkich strefach klimatycznych oraz zobaczyć florę i faunę charakterystyczną dla różnych regionów. Na koniec czeka na nas przechadzka po otaczającym tereny muzeum Ogrodzie Botanicznym, które może poszczycić się kolekcją 7500 gatunków roślin z różnych zakątków świata.

Muzeum Narciarstwa

Wycieczka po Muzeum Narciarstwa jest wspaniałą sposobnością, aby zapoznać się z historią biegów i skoków narciarskich, dyscyplin sportowych, w których Norwegowie zakochali się bez pamięci. Największe wrażenie robi jednak nie samo muzeum, lecz cały mieszczący się tu kompleks turystyczno-sportowy na czele ze skocznią narciarską Holmenkollen, tą samą, na której aż pięciokrotnie triumfował Adam Małysz. Będąc tu, koniecznie trzeba wjechać na górujący nad skocznią szczyt wieży, skąd możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Skocznia Holmenkollen
Skocznia Holmenkollen w Norwegii, foto:pixabay.com

Muzeum Techniki

Wielu niezapomnianych wrażeń należy się spodziewać po wizycie w Muzeum Techniki. Z myślą o odwiedzających przygotowano interaktywne wystawy dotyczące m. in. podstawowych praw fizyki i chemii czy właściwości ludzkiego organizmu. Poziom adrenaliny podskoczy nam znacząco, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w którymś z eksperymentów związanych z wywarzaniem i przeróbką prądu. A w muzeum możemy poddać się wielu niecodziennym badaniom, dlatego na jego zwiedzanie warto zarezerwować naprawdę dużo czasu. Wizyta tutaj to znakomita rozrywka dla rodzin z dziećmi!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!