Ogrody Gaudiego w Barcelonie

Ogrody Gaudiego czyli pomysł na spędzenie popołudnia w malowniczej scenerii

Barcelona jest miastem niezwykle malowniczym i o bardzo ciekawej architekturze. Zasługą takiego stanu była działalność architekta Antoniego Gaudiego. Co prawda, wiele z jego pomysłów nadal jest realizowana, ale nawet częściowa budowa oddaje swój urok i czaruje!

Ogrody Gaudiego, nazywane również Parkiem Güell (na cześć osoby, która opłaciła budowę) są jednym z kilku projektów katalońskiego architekta, które nie doczekały się realizacji przed jego śmiercią. 20 hektarów terenów przy ulicy d’Olot (w północno-centralnej części miasta) miały początkowo stanowić osiedle mieszkaniowe dla najbogatszych mieszkańców. Budowa rozpoczęła się w 1900 roku, jednak przez ponad dekadę zrealizowano jedynie 5 budynków. W jednym z nich mieszkał sam twórca!

Ogrody Gaudiego w Barcelonie
Ogrody Gaudiego w Barcelonie, foto: fotolia.com

Przekształcenie niedoszłego osiedla w park miejski miało miejsce w 1922 roku, gdy władze Barcelony znalazły pomysł na aranżację. Wewnątrz terenu, który został ogrodzony płotem, a do środka można wejść przez 7 różnych i malowniczych bram, stworzono istną rewię barw i atrakcji. Ceramiczne płytki, które zostały potłuczone i ułożone w mozaiki, są nietypowym materiałem wykończeniowym na całym terenie i kojarzą się wyłącznie w tymi Ogrodami. To właśnie w tym miejscu powstają piękne fotografie, znane nawet przez te osoby, które do tej pory nie mogły zobaczyć na własne oczy tego miejsca!

Sposób na niezapomniany dzień!

Do Ogrodów Gaudiego można dostać się różnymi drogami. Jednak warto wybrać ruchome schody, ponieważ znajdują się na tzw. Łysej Górze, tym samym spacer na wzniesienie w pełnym słońcu może wycieńczyć. Park otwiera przed odwiedzającymi wiele atrakcji – dom Gaudiego, kręte ścieżki, wysepki, mosty, niezliczone schody oraz mozaiki, które pozostają w pamięci!

Najdłuższa ławka w Parku Gaudiego
Najdłuższa ławka w Parku Gaudiego, foto: fotolia.com

Najdłuższa Ławka

Turyści mogą wejść w głąb terenu, podziwiając niezwykłą roślinność, usiąść w kawiarni czy podziwiać panoramę samej Barcelony z tarasu, na którym znajduje się najdłuższa ławka na świecie!

Kolejną atrakcją, której nie można ominąć jest Sala Stu Kolumn. Początkowo miała spełniać rolę targu na osiedlu, jednak obecnie jest miejscem spotkań wielu artystów, a turyści mogą wsłuchiwać się w muzykę wydobywającą się z kontrabasów, skrzypiec czy akordeonów. Dla ciekawostki warto dodać, że pomimo swojej nazwy, Sala Kolumnowa posiada jedyne 86 kolumn.

Park Güell nie jest miejscem, które można zwiedzić w ciągu godziny czy dwóch. Rozległy teren, wiele atrakcji, które zapewniają sami mieszkańcy Barcelony, a także romantyczne zakątki skutecznie zatrzymają turystów na długie godziny. Ponadto, miejsce te po prostu trzeba zobaczyć będąc w stolicy Katalonii, ponieważ od 1969 roku zostało uznane jako „Narodowe Dobro Kultury”, a 15 lat później umieszczono je na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!