Andaluzja

Białe miasteczka Andaluzji

Do wielu miasteczek Pueblos Blancos wręcz trzeba zajrzeć! Wyróżniają się albo spektakularnym położeniem, albo niezwykle urzekającą zabudową.

Jedną z największych atrakcji Andaluzji są Pueblos Blancos – zespół kilkunastu miasteczek i miast, wyróżniających się białymi zabudowaniami oraz malowniczym położeniem na stromych zboczach gór. Zostały one wzniesione w czasie panowania Maurów na przełomie IX i X wieku oraz w wiekach następnych. Wszystkie fasady domów, kościołów i murów obronnych były bielone wapnem ze względu na jego właściwości odkażające i antybakteryjne. Oryginalna kolorystyka przetrwała do dnia dzisiejszego i idealnie współgra ze spokojną, sielankową atmosferą, jaka panuje w tych miasteczkach.

Ronda – miasto nad przepaścią

Miastem, które nie sposób pominąć przy zwiedzeniu Pueblos Blancos, jest Ronda. Aż trudno uwierzyć w to, jak niezwykle widowiskowo jest położona – została zbudowana na niemal pionowych skałach wznoszących się na wysokość 740 m n.p.m. Jakby tego było mało, głęboki wąwóz El Tajo przecina miasto w poprzek, a jego przeciwległe części leżą nad stromym urwiskiem.

Puente Nuevo w Pueblos Blancos w Hiszpanii
Puente Nuevo w Rondzie, foto: pixabay.com

Puente Nuevo

Jedynym łącznikiem pomiędzy nimi jest monumentalny XVIII-wieczny most Puente Nuevo. Podstawą tej konstrukcji są dwa ogromne filary z podwójnym łukiem po środku oraz dwoma mniejszymi łukami po każdej stronie mostu. Ten imponujący kolos ma prawie 100 metrów wysokości, i choć jest elementem architektury, to tak idealnie wkomponowuje się wąwóz rzeki, jakby stanowił naturalną, nieodłączną część krajobrazu. Nie mniejsze wrażenie robią Casas Colgadas – kamienice zbudowane przy samych krawędziach wąwozu, niemal wiszące nad kilkusetmetrową przepaścią.

Po przeciwnych stronach mostu znajdują się dzielnice Rondy o zupełnie odmiennym charakterze – La Ciudad, dawna dzielnica arabska, i El Mercadillo, dzielnica hiszpańska. W tej pierwszej możemy obejrzeć zabytkowe mauretańskie miasteczko z doskonale zachowanym pałacem władcy Maurów, Casa del Rey Moro. W drugiej czekają na nas zabytki architektury hiszpańskiej łącznie z gotyckim kościołem Iglesia de Santa María la Mayor. Podkreśleniem silnego lokalnego kolorytu tej dzielnicy jest fakt, że na jej terenie mieści się najstarsza czynna korrida, w której odbywają się rytualne walki z bykami. Spacer po wąskich i urokliwych uliczkach Rondy warto zakończyć przy tarasach widokowych, z których możemy podziwiać górski krajobraz pełen skał i wąwozów.

Setenil de las Bodega – miasto-skała

Setenil de las Bodega to kolejny przykład białego miasteczka, naturalnie komponującego się z otaczającymi je urwiskami skalnymi. Można by nawet zaryzykować stwierdzeniem, że to miasteczko jest wykute w skałach.

Setenil de las Bodega w Hiszpanii
Panorama Setenil de las Bodega, foto: pixabay.com

Białe zabudowania w Setenil de las Bodega są usytuowane piętrowo. Te z budynków, które mieszczą na niższej wysokości, mają zadaszenie w postaci powierzchni skał, a jednocześnie ta sama skała może być podłogą w budynku położonym wyżej. Zdarzają się też wąskie pasaże i uliczki, które częściowo lub całkowicie są przykryte skałami. Taka zabudowa tworzy niezwykle romantyczną scenerię, a jednocześnie sprawia, że bardzo łatwo znaleźć tu zacienione miejsce, w którym możemy odpocząć od palącego, andaluzyjskiego słońca.

Po tym niewielkim miasteczku, liczącym sobie około 3 tysięcy mieszkańców, spaceruje się z niedowierzaniem. Jak coś takiego mogło powstać? Okazuje się, że pomysłowość człowieka w połączeniu z niezwykłymi formami skalnymi, jakie tworzy natura, nie zna granic.

Antequera i inne białe miasta

Urokliwą białą zabudową wyróżnia się również Antequera, kolejne miasteczko na szlaku Pueblos Blancos. Słynie z ogromnej liczby kościołów i klasztorów, które spotkamy w niemal każdej uliczce. Jednym z największych zabytków jest Alcazaba, arabska twierdza, która w 1410 roku została zdobyta przez chrześcijan i zamieniona na świątynię katolicką. Spacerując po tym spokojnym i niezwykle klimatycznym mieście ma się wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu.

Antequera w Hiszpanii z twierdzą Alcazaba
Alcazaba, foto: pixabay.com

Do najciekawszych białych miasteczek zaliczają się ponadto Olvera, Grazelema, Ubrique oraz Algar. Ze względu na nieduże odległości, jakie je dzielą, w ciągu jednego dnia możemy odwiedzić nawet kilka z nich. Z pewnością warto – spacer pośród wąskich uliczek miast, których mury olśniewają bielą, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!