aragonia

Aragonia – niezwykła kraina rodem „z opowieści tysiąca i jednej nocy”

Aragonia to niezwykła hiszpańska kraina. Znana głównie z majestatycznych szczytów Pirenejów jest także swoistą kolebką wyjątkowych, zabytkowych obiektów.

Na dźwięk hasła: „udany urlop w Hiszpanii”, nasza wyobraźnia zwykle nasuwa nam obrazy takie jak: strojna Barcelona, elegancki Madryt czy słoneczna Costa Brava. To jednak niewielki wycinek tego, co tak naprawdę jest nam w stanie zaoferować ta słoneczna kraina. Aby się o tym przekonać, wystarczy udać się do Aragonii. Gdzie to jest i co oferuje nam to miejsce?

Nieznane oblicze Aragonii

Aragonia znajduje się na obszarze północno – wschodniej Hiszpanii. To słabo znany turystom region. Bardziej popularny jest wśród miłośników wspinaczek wysokogórskich oraz zapalonych narciarzy. Jej obszar dzieli się na trzy terytoria geograficzne, które odpowiadają trzem prowincjom. Są to: Pireneje czyli prowincja Huesca; dolina rzeki Ebro czyli prowincja Saragossa oraz Góry Iberyjskie odpowiadające prowincji Teurel. Aragonia to najsłabiej zaludniony obszar Hiszpanii. Jej największe bogactwo stanowią prawdziwe cuda architektury łączące w sobie elementy sztuki: islamu, gotyku i renesansu. Przyglądając się im od zewnątrz, jak i zwiedzając ich wnętrza, ma się nieodparte wrażenie, że pochodzą one wprost z historii przedstawianych w „Księdze tysiąca i jednej nocy”.

Miasto w Aragonii w Hiszpanii
Widok na miasto w Aragonii, foto: pixabay.co

Ich bogactwo Aragonia zawdzięcza najazdowi muzułmanów, którzy na dobre zagościli na jej terenach – mimo, że państwo zdołało odzyskać wolność i niezależność. Od 1118 r. kiedy to wojska chrześcijańskie odzyskały Saragossę, rozpoczyna się okres swoistej koegzystencji chrześcijan i muzułmanów. To właśnie z tych czasów pochodzi większość niezwykłych obiektów zabytkowych tworzonych w stylu mudejar. To połączenie elementów architektury chrześcijańskiej i islamskiej. Skąd więc porównanie do tytułowej krainy tysiąca i jednej nocy? Cała tajemnica tkwi w charakterystycznych dla tego stylu architektonicznego dekoracjach stiukowych, drewnianych i ceglanych. Pokryte nimi płaszczyzny, mieniły się od kolorów oraz przypominały haftowane lub tkane draperie.

Gdzie szukać tych niezwykłości?

Najwięcej obiektów rodem z opowieści z tysiąca i jednej nocy, znajdziemy na obszarze Saragossy. Najlepiej zaś charakter ten oddaje kompleks La Aljafería. Zlokalizowany w zachodniej części starego miasta. pochodzący z XI wieku. Najbardziej okazały z budynków wchodzących w jego skład to pałac powstały dla ówczesnego islamskiego władcy.

Obiekt wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rezydencja miała podkreślać swoim wyglądem jego potęgę oraz bogactwo. Na naszą uwagę zasługują głównie sala tronowa Ferdynanda i Izabeli z bogato zdobionymi sklepieniami oraz mauretańska kaplica. Warto też zwrócić uwagę na cudownie zdobiony prywatny meczet (mezquita). Z zewnątrz zaś dobry przykład architektury w stylu mudejar, stanowią wspaniałe łuki. Obiekt wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Teurel-zapomniany region

Teurel – najmniej znana prowincja Aragonii – także skrywa na swoim obszarze obiekty doskonale ilustrujące zastosowanie stylu mudejar. Są to m.in. piękne bliźniacze wieże – San Martin oraz El Salvador. Według podań powstały one na skutek rywalizacji dwóch muzułmańskich architektów kochających się w tej samej kobiecie. Zwycięzca – czyli autor najbardziej bogato zdobionej wieży – zdobył jej miłość, zaś przegrany (autor projektu San Martin) popełnił samobójstwo skacząc ze swojej wieży.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!