Partenon

Partenon – ateński punkt obowiązkowy

Czym Ateny są dla Grecji, a Akropol dla Aten, tym dla Akropolu jest Partenon. Jest to centrum i główny cel wycieczek tysięcy ludzi z całego świata, przewijających się nieustannie wśród monumentalnych marmurów.

Partenon na Akropolu w Atenach w Grecji
Widok na Partenon, foto: pixabay.com

Dziewicza świątynia

Partenon znajduje się na Akropolu, wzgórzu pośrodku Aten z kompleksem świątyń. Jest najsłynniejszą z nich. Wybudowany w II połowie V w. p.n.e. w szczytowym okresie dla klasycznej sztuki starożytnej, do dziś zachował się w dobrym stanie, co zasługuje po pierwsze dobrej konstrukcji, a po drugie starannym zabiegom konserwacyjnym dokonywanym współcześnie. Wielu turystów uważa to zresztą za minus zwiedzania tego budynku, trudno bowiem zrobić mu zdjęcie na którym nie byłoby widać wszechobecnych rusztowań.

Partenon powstał pod patronatem Ateny Partenos – dziewicy. Boska patronka strzec miała skarbca znajdującego się wewnątrz. Świątynia stanowiła żywy przykład potęgi Aten wobec innych miast – państw Grecji. Budynek widoczny jest już z oddali, przybywający do miasta mieli zauważyć najpierw majestat kolumn, a po przybyciu na szczyt wzgórza również kunszt dekoracyjnych wykończeń obiektu. Było się bowiem czym pochwalić, nad wizualnym pięknem Partenonu pracował sam Fidiasz i jest to bodaj najbardziej żywy przykład jego kunsztu i dowód wielkiego talentu.

Partenon jest peripterosem, czyli budynkiem otoczonym jednym rzędem kolumn. Wsparte są one na stylobacie – kamiennym podwyższeniu. Świątynie zbudowano zgodnie z doryckim porządkiem architektonicznym, chociaż występują w niej również elementy stylu jońskiego. Pomimo posiadania oddzielnej części przeznaczonej do przechowywania posągu patronki, Partenon tak naprawdę nie pełnił nigdy funkcji prawdziwej świątyni, brakowało w nim bowiem ołtarza ofiarnego.

Partenon na ateńskim Akropolu w Grecji
Partenon, świątynia na Akropolu, foto: pixabay.com

Świątynia bogactwa

Partenon zbudowany został w oparciu o skomplikowane wyliczenia geometryczne. Wielu twierdzi, że swoją długowieczność (budowla wytrzymała między innymi wybuch prochu za czasów bytności na wzgórzu Turków) zawdzięcza zastosowaniu liczby fi, tak zwanej boskiej proporcji, przy projektowaniu pojedynczych nawet elementów całości. Prawdą jest natomiast, że Partenon zbudowany został by robić potężne wrażenie, w czym pomaga mu na przykład delikatne odchylenie kolumn do środka, by z dołu wydawały się jeszcze wyższe i bardziej smukłe.

Posąg Ateny, niegdyś zdobiący wnętrze budynku, był najdroższą rzeźbą kiedykolwiek wykonaną przez człowieka. Wysoki na 12 metrów, w całości stworzony z kości słoniowej i złota, wyraźnie wskazywał jakie miasto antycznego świata walczyło o tytuł najbogatszego. Jego wizerunek podziwiać można współcześnie jedynie dzięki odwzorowaniom na przykład na monetach z czasów rzymskich.

Partenon – cel wszystkich wycieczek

Partenonu nie da się zwiedzić w samotności. W jego okolicach prawdopodobnie zawsze jest bardzo wielu turystów, ponieważ jest on celem samym w sobie pobytu w Atenach. W tym wiecznym zamieszaniu wokół tkwi jednak jego urok. Tym łatwiej bowiem wyobrazić sobie jak wyglądał w czasach antycznych, kiedy na Akropol przybywały tłumy podróżnych z całego świata, by móc chociaż z pewnej odległości zobaczyć jego niesamowitość.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!