Żółw morski

Kalamaki. W poszukiwaniu żółwi

Jest w Grecji miejsce, w którym zobaczyć można jedno z najstarszych stworzeń, jakie żyje na Ziemi. Mowa o żółwiach Caretta caretta, zwanych też Loggerhead, gatunku, który wyjątkowo upodobał sobie południowe wybrzeża wyspy Zakynthos do składania jaj.

Niedawno te żółwie można było zobaczyć również przy innych greckich wyspach, jednak szybkie zmniejszanie się populacji sprawiło, że Zakynthos stało się jedynym miejscem, gdzie można podziwiać te stworzenia. Jeśli jedno z nich znajdzie się w pobliżu, nie sposób go przeoczyć. Ich skorupy mają przeciętnie metr średnicy, a ich waga wynosi ok. 80 kilogramów. Nie ma jednak najmniejszych powodów, by się ich obawiać, przeciwnie – należy uważać, żeby ich nie płoszyć.

Żółw morski
Jeśli wykażemy się cierpliwością, spotkamy żółwia w jego naturalnym środowisku, foto: pixabay.com

Kalamaki – wakacje na łonie natury

W celu zobaczenia żółwia na Zakynthos, najlepiej wybrać się do Kalamaki, nad zatoką Laganas. Jest to niewielka osada, typowo turystyczna, będąca bazą noclegową, gastronomiczną i rozrywkową. Wybierając to miejsce na urlop, należy mieć na uwadze, że nie znajdziemy tu zbyt wielu zabytków. Oczywiście, jak w każdym miejscu na świecie, tak i w Kalamaki zobaczyć możemy jak wygląda lokalne życie, kuchnia, czy stroje, główną atrakcją jednak jest tu wspaniała przyroda, krajobrazy, zatoki, jaskinie i wspomniane już żółwie.

Kalamaki Zakynthos
Kalamaki. To właśnie tu najłatwiej spotkać żółwie, foto: 123.rf

W poszukiwaniu żołwi

Żółwie Caretta caretta są symbolem wyspy, jedną z największych jej atrakcji, nie oznacza to jednak, że dniami i nocami wychodzą na brzeg i tylko czekają, by turyści mogli zrobić im zdjęcia. Samice wychodzą na brzeg nocami, by składać jaja, zazwyczaj od 1 do 4 razy. Okres ten trwa od maja do sierpnia, w tym czasie samice składają około 100 jaj. Na 1000 młodych przeżywa jednak średnio zaledwie jeden żółw, dlatego ich miejsca lęgowe są pod szczególną ochroną. Na plażach w okolicach Kalamaki nie wolno przebywać od zachodu do wschodu słońca, nie wolno używać motorówek, parasole można wbijać tylko w określonych miejscach. Zabronione jest oczywiście rozkopywanie gniazd i zostawianie po sobie śmieci. Szczególnie trzeba uważać na reklamówki – łatwo je zgubić przez przypadek, a są zabójcze dla żółwi, które mylą je z meduzami. Warto mieć na uwadze, że w okresie lęgowym w pewnych miejscach nie wolno turystom przebywać nawet w dzień lub jest to dozwolone jedynie w wyznaczonych godzinach.

Carreta Carreta
Żółw Morski, foto:pixabay.com

Żółwie pod ochroną

Dla ochrony żółwi oraz foki mniszki śródziemnomorskiej został w 1999 roku utworzony Park Morski, podzielony na trzy strefy: ściśle chronione obszary lęgowe, strefę naziemną i obwodową. Na jego terenie znajduje się ok. 80% wszystkich gniazd Caretta caretta, a nad ich ochroną czuwają wolontariusze, prowadzący też liczne akcje edukacyjne. Gdzie zatem można zobaczyć żółwia? Przy odrobinie szczęścia nawet na plaży – należy jednak jak najszybciej powiadomić o tym wolontariusza. Co jakiś czas żółwie wypływają na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza, można spotkać je podczas nurkowania lub rejsu po zatoce, często także po prostu podczas pływania w morzu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!