Praga panorama

7 miejsc, które trzeba zobaczyć w Pradze

Stolica Czech jest świetnym przykładem na to, że czasami najciekawsze turystycznie miejsca wcale nie muszą znajdować się na końcu świata. Wręcz przeciwnie- mogą być całkiem blisko, niemalże po sąsiedzku. Praga to miasto, które nie narzuca się nikomu. Doskonale zna swoją wartość, jakby wiedziała, że każdy, kto tylko zacznie jej zwiedzanie, natychmiast wciągnie się po uszy w jej niesamowitą historię…

Liczba punktów, które warto zobaczyć w Pradze wielokrotnie przewyższa tytułowe siedem. Wybraliśmy te, naszym zdaniem najbardziej atrakcyjne. Gotowi na wirtualną wycieczkę po stolicy Czech?

Praga panorama
Zachód słońca w Pradze, foto:pixabay.com

1. Złota uliczka w Zamku na Hradczanach

Naszą przygodę rozpoczynamy od miejsca, które w przeszłości nie było raczej czymś szczególnie wartym uwagi (należało do kategorii slumsy), a dziś jest tłumnie odwiedzane i podziwiane przez niezliczone rzesze turystów. Złota uliczka pierwotnie zamieszkana była przez złotników, stąd też jej nazwa. W XIX stuleciu stała się miejscem, które tętniło sztuką. Dziś zachwyca swym na poły bajkowym klimatem (te kolory fasad!) i atmosferą, która sprawia, że wchodząc tam z każdym kolejnym krokiem zanurzamy się w historii. Coraz głębiej i głębiej…

2. Most Karola

Od połowy XIV wieku spina brzegi Wełtawy i jest równocześnie jednym z najważniejszych symboli miasta. Zdaniem wielu, to właśnie od niego powinniśmy rozpocząć zwiedzanie czeskiej stolicy. Jeśli dodatkowo chcemy, by przez cały nasz pobyt towarzyszyło nam szczęście, to przecinając most koniecznie trzeba dotknąć figury św. Jana Nepomucena. Porada praktyczna: najbardziej romantyczny klimat można poczuć, przychodząc na most albo wczesnym rankiem, albo wieczorem.

Most Karola Czechy
Most Karola, foto:pixabay.com

3. Malá Strana

Niegdyś oddzielne miasto, dziś dzielnica Pragi leżąca na lewym brzegu Wełtawy. Miejsce, w którym można się zakochać (dosłownie i w przenośni). Cudownie romantyczne zaułki, mnóstwo znakomicie zachowanych zabytków z różnych epok, klimatycznych knajpek i restauracji sprawia, że Malá Strana może się kojarzyć znacznie bardziej z Paryżem niż typowym miastem środkowoeuropejskim. Wrażenie to dodatkowo pogłębia… wieża Eiffla – kopia oryginalnej francuskiej budowli znajdująca się właśnie w tej dzielnicy.

4. Rynek Starego Miasta

Wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Rynek Starego Miasta uchodzi on za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Jednak tym, co przykuwa najbardziej uwagę turystów (poza restauracjami, galeriami, muzeami itp.) jest zegar astronomiczny umieszczony na jednej ze ścian ratusza. Co godzinę odbywa się tam spektakl z udziałem figur symbolizujących między innymi 12 apostołów, śmierć i… Turka.

Zamek na Hardaczach
Zamek Praski nocą, foto:pixabay.com

5. Zamek Praski (Hradczany)

Dawna siedziba królów czeskich, „starszy brat” naszego Wawelu, serce Czech. To tutaj zaczęła się ponadtysiącletnia historia kraju naszych południowych sąsiadów. Początki zamku sięgające IX wieku były, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, nader skromne. Przez kolejne stulecia obiekt sukcesywnie rozbudowywano. Dziś całe założenie zamkowe zajmuje imponującą powierzchnię 45 hektarów. Od niemal stu lat pełni także prestiżową rolę siedziby prezydenta Czech.

6. Katedra Świętego Wita

Duchowe centrum nie tylko Pragi, lecz ogólnie całego kraju. Miejsce, w którym uroczyście koronowano i równie uroczyście grzebano królów czeskich. Sanktuarium świętych patronów kraju nad Wełtawą: Wita, Wacława, Wojciecha, Jana Nepomucena oraz Zygmunta. Pozycja obowiązkowa dla miłośników zarówno architektury gotyckiej, jak i miłośników stylu Art Nouveau (witraże autorstwa słynnego Alfonsa Muchy).

7. Praskie gospody, czyli coś dla miłośników czeskiego piwa

Na koniec coś zdecydowanie dla ciała. Piwo, czyli czeski napój narodowy otaczany przez naszych południowych sąsiadów nabożną wręcz czcią. Zresztą, 160 litrów tego złocistego napoju przypadające rocznie na głowę mieszkańca to wynik, który musi robić wrażenie. Przyjeżdżając do Pragi nie sposób odmówić sobie wizyty w jednej z wielu tamtejszych gospód. Do najsłynniejszych należy restauracja U Kalicha. Czytelnicy prozy Jaroslava Haška z pewnością kojarzą to miejsce ze słynnym wojakiem Szwejkiem, którego do życia powołał właśnie Hašek. Można powiedzieć, że U Kalicha i Szwejk to kwintesencja czeskiego stylu życia czy też w ogóle tamtejszego spojrzenia na świat. Jeśli chcecie zasmakować tego klimatu, koniecznie musicie odwiedzić jeśli nawet nie tę, to choćby na przykład ulubioną knajpkę pisarza Bohumila Hrabala – U zlatého tygra.

Na zdrowie!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!