Polscy turyści

Poradnik Turysty – Dubrownik

Dubrownik to miasto tętniące życiem od wielu wieków. Jego bogata historia widoczna jest na każdym kroku w trakcie spaceru po średniowiecznych, świetnie zachowanych do dzisiaj, uliczkach. Warto jednak pamiętać o kilku radach, które ułatwią nam podróż i sprawią, że wakacje okażą się niezapomniane.

Chorwacja należy do Unii Europejskiej, zatem jeśli chodzi o dokumenty potrzebne w trakcie wyjazdu do Dubrownika nie ma żadnego problemu- wystarczy nam dowód osobisty. Warto jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie lub wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), która poświadczy, że jesteśmy ubezpieczeni i zapewni nam bezpłatną opiekę w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Kartę wyrabia się bezpłatnie w wojewódzkim oddziale NFZ.

Wybierając się do Dubrownika samochodem warto mieć ze sobą nie tylko dowód osobisty, lecz w trakcie urlopu warto wyrobić Zieloną Kartę, która uchroni nas przed dodatkowymi kosztami związanymi z wykupem ubezpieczenia granicznego na terenie Bośni i Hercegowiny. Aby otrzymać Zieloną Kartę skontaktuj się z ubezpieczycielem, u którego wykupiłeś OC – zwykle jest ona bezpłatna.

Dubrovnik
Zwiedzanie Dubrovnika warto wcześniej zaplanować, zdjęcie ilustracyjne, foto: fotolia.com

Chorwacja jest niezwykle słonecznym miejscem, co niesie za sobą ryzyko udarów i poparzeń słonecznych. Aby uniknąć przykrych konsekwencji kąpieli słonecznych warto zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem (faktor 30 lub 50, a nawet wyższy dla osób z jasną karnacją), żel chłodzący po opalaniu, oraz Panthenol na wypadek poparzeń słonecznych, kapelusz lub chustkę na głowę i okulary przeciwsłoneczne. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu- najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej i popijać ją nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nie chce nam się pić.

Apteczka to jeden z obowiązkowych elementów naszego wakacyjnego bagażu. Oprócz stale przyjmowanych leków, plastra, wody utlenionej czy bandaża powinniśmy włożyć do niej środki na biegunkę, wapno lub inne leki na uczulenie oraz apap lub inny, sprawdzony przez nas, preparat przeciwbólowy. Warto także zabrać No-spę na wypadek bólu brzucha, czy furaginę, która pomoże w przypadku zaziębienia pęcherza, które często przytrafia się osobom bardziej wrażliwym. Jeśli jesteśmy podatni na przeziębienia weźmy leki, które zwykle nam pomagają.

W trakcie pakowania zwróćmy uwagę, by pakowane przez nas ubrania i obuwie były nie tylko wygodne, lecz także wykonane z przyjemnych dla skóry materiałów, by uniknąć otarć i nadmiernego pocenia się. Oprócz pary klapek warto wziąć praktyczne i przewiewne obuwie, jak np. sportowe sandały czy lekkie adidasy, które pozwolą nam bez skrępowania korzystać z uroków lata i zwiedzać do woli.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!